Едва една трета от германците са твърдо за оставане на Гърция в еврозоната. Против са близо половината от запитаните в анкета, публикувана в днешния брой на вестник "Велт ам Зонтаг". Според допитването, мнозинството от избирателите в страната, която е основният кредитор на Атина, смятат, че планираният трети спасителен пакет от 86 милиарда евро не е добро решение.
Резултатите от анкетата бяха публикувани само два дни след като Бундестагът позволи на правителството да преговаря за конкретните условия, при които ще бъде реализиран спасителният план.
В интервю за днешния брой на списание "Тагесшпигел“ генералният секретар на управляващия Християндемократически съюз Петер Таубер подкани 60-те депутати от партията, които гласуваха срещу плана, да преосмислят решението си, когато дойде ред да гласуват евентуалните договорености с Атина.
Таубер разсея спекулациите за разнобой между канцлера Ангела Меркел и финансовия министър Волфганг Шойбле, който допусна излизане на Гърция от еврозоната. Коалиционният партньор обаче – вицеканцлерът-социалдемократ Зигмар Габриел, разкритикува Шойбле. "Господин Шойбле настрои социалдемократическата партия срещу себе си. Той знаеше, че ние сме склонни да говорим за излизане на Гърция от еврозоната само в случай че тя сама го поиска. Поставянето на въпроса от германска страна според мен бе неразумно", обяви Зигмар Габриел.
Той удари рано на твърдия курс на германския канцлер Ангела Меркел по гръцкия въпрос.
"Смятам, че обвиненията са несправедливи – Германия поема голям дял от спасителния пакет от 86 милиарда и заедно с това големи рискове. Да поемаме тези рискове без изискване към Гърция да се промени не е правилно, защото тогава ще трябва да постъпим по същия начин с Италия, Испания и Португалия. Еврозоната няма да може да преживее такъв вариант“, коментира вицеканцлерът-социалдемократ.