Без рециклиране на германския излишък Европа е обречена

минотавър варуфакис

Германците обричат на гибел европейския проект заради отказа си да рециклират излишъците си в посока на страните с дефицит, твърди Янис Варуфакис в книгата си "Глобалният минотавър".

Според Джайлс Уилкс от "Файненшъл таймс" творбата на бившия гръцки финансов министър е опит за моделиране на световната икономика на базата на глобален механизъм за рециклиране на излишъците.

"Глобалният минотавър" обаче не е Германия, а двойният дефицит в САЩ. Подобно на критското чудовище с човешко тяло и бича глава, което се изхранва от човешки жертвоприношения, САЩ до неотдавна са оглавявали система, изсмукваща капиталите към Уолстрийт. След което те се връщат обратно под формата на платежоспособно търсене, поддържащо световната икономика на повърхността в продължение на години, но обречено на саморазрушение.

От своя страна Германия е изградила система на фиксирани обменни курсове без опция за рециклиране на излишъците в посока на изпитващите дефицит страни. Без да е нито доброжелателен хегемон като САЩ след Втората световна война, нито хищен безотговорен минотавър, Германия намръщено се е настанила на върха на европейската икономика и заменя стагнация извън границите си срещу сигурността, която й носи излишъкa й.

Диагнозата на Вуруфакис е следната: като не се увеличава външното търсене, еврозоната не е в състояние да разпредели равномерно разходите в границите си и неизбежният резултат е кризата.

Свирепият германски подход към гръцката криза – все едно да караш припаднал от изтощение маратонец да се върне на пистата – прави така, че икономическият излишък се превръща в оръдие на принуда, констатира Джайлс Уилкс и предупреждава, че ако Берлин не промени поведението си, книгата на Варуфакис тепърва ще бъде преиздавана.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст