Депутатите решиха да бъде създаден Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Създаването му е част от промените в Закона за енергетиката, който мина на второ четене в парламента. Той цели намаляването на дефицита в Националната електрическа компания (НЕК) по изкупуване на енергия от ВЕИ централите и е част от обещанията на правителството за реформи в енергетиката, които да не позволят увеличение на цената на тока за бизнеса.
Фондът ще се попълва със средства от производителите, които всеки месец трябва да внасят по 5% от приходите си. Вноски към него ще трябва да правят и търговците, които внасят електроенергия в страната. Освен това във фонда ще се събират и средствата от продажбата на квотите въглеродни емисии, както и лихви от просрочени вноски и дарения. Средствата от продажбата на квоти ще се изразходват само за развитие на ВЕИ. Депутатите обаче отхвърлиха прокараната между двете четения идея такси да плащат и Електроенергиен системен оператор и електроразпределителните дружества.
Фондът ще се ръководи от управителен съвет в 7-членен състав като министърът на енергетиката ще назначава председател на управителния съвет на фонда и ще утвърждава правила за представителство в управителния съвет. В съвета ще има по двама представители на Министерството на енергетиката и Министерството на финансите, един представител на Министерството на околната среда и водите и двама представители на производителите на електрическа енергия.
Американските централи няма да внасят средства във фонда, защото в договорите им е предвидено, че всички нови такси, непредвидени в подписаните споразумения, се поемат от НЕК. Очакванията са приходите в него да бъдат 211 млн. лева, от които трябва да бъдат извадени 52 млн. лева от AES Гълъбово и КонтурГлобал, тоест през новия регулаторен период средствата за НЕК от този спасителен фонд ще бъдат 159 млн. лева.
По време на дебатите от БСП всички лицензирани лица в енергийната система да внасят вноски във фонда. Според тях обаче това задължение трябва да отпадне за износителите на ток. Предложението им обаче не беше прието от народните представители от мнозинството.