Бизнесът трябва да влезе пряко в управлението на учебните заведения и да определя специалностите, които се преподават. Тази теза защити министърът на образованието проф. Тодор Танев след днешното заседание на Министерски съвет. Той обясни, че от 1892-а, когато е приет първият закон за народната просвета, до 2015 година не са се променили особено нещата. От първостепенна важност просветният министър посочи професионалното образование и това на ромите.
"Има много неща, които трябва да свърша. Аз се хванах да работя именно върху това – от двустепенна да стане четиристепенна система на образование", обяви Танев. Той обясни, че както нормативният акт от преди 100 години, така и действащият сега предвижда единствено и само училищно и висше образование. В случая не са намесени никъде интересите на бизнеса. "Животът трябва да казва на образователната система, от какво има нужда тя да произведе и какво да е качеството", допълни министърът.
Затова чрез промени в законите трябва да се регламентира как бизнесът ще участва в образованието. "Работодателите трябва да казват от какви специалисти се нуждаят и колко на брой", категоричен е Танев.
Просветният министър дори определи реформите като изкачване на връх, като по думите му първите крачки са промени в законодателството.
"Необходимо е да бъдат приети промени в професионалното обучение, във висшето образование и развитието на академичния състав.
"Аз не съм политическо лице, а административно и искам да довърша започнатите реформите, за да бъдат необратими назад и следващите, които идват след мен, да градят върху това, което правя", категорично заяви Танев.