Новата оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" влиза в работен режим. Осем операции на обща стойност 266 млн. лв. тръгват до края на 2015-а. За развитие на способностите на учениците и повишаване на мотивацията им за учене ще бъдат отпуснати 140 млн. лева. Тази работа обаче само с проекти няма да стане, необходими са и нови учебни програми, и модерни технологии в класните стаи. С други 7.5 млн. лв.а ще се прави кариерно ориентиране в училищата. Във висшето образование пък ще бъдат инвестирани 37 млн. лв. за студентски практики в работна среда. Още 26 млн. лв. са предвидени за допълнителни стипендии за студенти, които учат приоритетни специалности. Ще продължи наливането на средства за поддържане и усъвършенстване на рейтинговата система, оценяваща качеството на вузовете. Близо 17.5 млн. лв. ще отидат за включващо обучение на деца със специални образователни потребности, а две процедури ще се проведат за конкурентен подбор на проекти на обща стойност 35 млн. лева. Те са за подкрепа на образователната интеграция на деца и ученици от етническите малцинства и от семействата на бежанци.
Заместник-министърът на образованието проф. Николай Денков обясни, че общият ресурс на програмата е 1.37 млрд. лв. и е изключително важно да бъде използван ефективно. Отпусканите средства ще се използват за нестопански дейности, като получаването и разпространението на научни знания, поради което не попадат в режима на държавните помощи. За финансиране ще могат да кандидатстват и фирми, които развиват научна дейност. Денков обърна специално внимание на частта за наука. Този раздел е за 560 млн. лв., като идеята е чрез новата програма да се децентрализира научната дейност и да бъдат създадени центрове, които да подготвят млади специалисти.
Останалите два раздела в "Наука и образование за интелигентен растеж" – за качество на образованието на различни нива и за достъпа до образование, са съответно с финансиране за 505 млн. и 240 млн. лева.