България не може да се справи с трафика на хора, твърдят САЩ

трафик на жени

България остава една от страните, източници на основния трафик на хора в ЕС. Това се казва в доклад на Държавния департамент на САЩ, който посочва, че България не успява да се справи с трафика на хора. Българските жени и деца са подложени на сексуален трафик на територията на страната, както и в Европа, Русия, Близкия Изток и САЩ. Няколко неправителствени организации твърдят, че вътрешният трафик се увеличава.

Български мъже, жени и деца са подложени на принудителен труд в Белгия, Кипър, Чешката република, Германия, Гърция, Израел, Италия, Литва, Холандия, Норвегия, Испания, Швеция, Обединеното кралство и Замбия, предимно в селското стопанство, строителството, както и сектора на услугите.

Български деца и възрастни с увреждания са принудени на просия и дребни кражби на територията на България, а също и в Австрия, Гърция, Италия, Швеция и Обединеното кралство. Румънските момичета са секс робини в България, предаде БГНЕС.

Докладът посочва, че корупцията в правителството създава среда, позволяваща някои престъпления, като трафика на хора. Държавният департамент посочва още, че правителството ни не отговаря напълно на минималните стандарти за борба с трафика на хора. Въпреки това България полага усилия в това направление, казва още документът.

Въпреки че България е една от основните страни източници на трафика на хора в ЕС, правителството все още не е основало специализирани служби за жертвите на трафика, посочва документът. Два държавни приюта за трафик на хора са били затворени. Като цяло капацитетът на страната за помощ на жертви на трафик е минимален спрямо идентифицираните хора, станали жертва. Не съществуват специализирани грижи за деца и възрастни, станали жертва на трафик. Властите са осъдили и обвини значително малък брой трафиканти, а присъдите на по-голяма част от осъдените са отложени.

Държавният департамент препоръчва на България да засили усилията за разследване, наказателно преследване о осъждане на трафикантите, както и предвиждане на специализирана помощ и подслон за жертвите на трафик.

България е посъветвана да изготви кампании за привличане на вниманието върху проблема, както и кампании, посветени специално на ромската общност.

България забранява всички форми на трафик по член 159 от Наказателния кодекс, който предвижда санкции между две и 15 години лишаване от свобода. Тези санкции са достатъчно строги и съизмерими с тези, предвидени за други тежки престъпления, като изнасилване. През 2014 г. властите са започнали 81 разследвания за секс трафик и 6 разследвания на случаи за трудова експлоатация. През 2013 г. разследванията за секс трафик са били 82, но тези за трудова експлоатация – двойно повече – 12 случая.

През 2014 г. подсъдими са 43 души за секс трафик и четирима за трудова експлоатация в сравнение със 114 за секс трафик и петима за трудова експлоатация през 2013 г. През 2014 г. жертвите на сексуален трафик са били 409, а 27 са станали жертва на трудова експлоатация. През 2013 г. цифрите са още по-големи.

Наблюдатели твърдят, че правоприлагането не е ефективно в идентифицирането на жертвите, особено сред уязвимите група на населението като бежанците.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст