Негативното отношение на българите към циганите не е индивидуално или повлияно само от лични преживявания, а е групово и принципно. Това показва проучване на "Галъп интернешънъл", проведено между 26 юни и 2 юли сред 1011 пълнолетни българи от цялата страна. Така малко над една трета от българите (39%) са на мнение, че най-големият проблем на България са ромите. В същото време обаче над 50% от участниците в изследването са на мнения, че големите престъпления се извършват от българи, а не от роми, като едва 24% са на противоположното мнение.
Една пета от анкетираните признават, че са пострадали лично от роми, а 77% от българите – не са. Според 60% от анкетираните ромите не могат да бъдат интегрирани, дори при положение, че има усилия на държавата в тази посока. Една четвърт пък са на мнение, че ромите все пак могат да бъдат интегрирани.
От "Галъп" обясняват високият процент на българите, според които ромите не могат да се интегрират с недоверието към потенциала на институциите. Това се вижда и мнението на анкетираните по въпроса дали различните програми за интеграция на роми са ефективни. Според малко повече от половината българи (57%) са на мнение, че почти всички пари от тези програми се крадат, 30% не знаят, а 13% не са съгласни с това твърдение.
Заради скандалите с Гърмен и Орландовци са зададени въпроси и за заплахата за етническия мир в страната. Според 34% от българите са на мнение, че е имало сериозна заплаха за етническия мир, докато 47% са на обратното мнение. Според 21% от българите отношението към ромите е несправедливо, а според 62% не е така.
В личен план едва 9% от анкетираните са казали, че биха се оженили за ром, като сред етническите българи този процент е едва 4%. По-голямата част от българите (70%) не биха приели и да имат ръководител, началник на полицейско управление, офицер от армията или вицепрезидент ром. Такъв е и процентът на хората, които не биха гласували за ром, представител на партия.