Наказват съдийка по делото “КТБ”

Висшият съдебен съвет (ВСС) образува дисциплинарно производство срещу съдия Калинка Илиева, на която през ноември миналата година се падна делото за фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ). Резултатът от разпределението на делото предизвика силни подозрения, че не е станало на случаен принцип, след което Илиева си направи отвод. От съда обясниха тогава оттеглянето й с медийните публикации за статута й на командирована от Софийския районен съд, което би могло да накърни нейната безпристрастност. После делото попадна у председателя на търговското отделение Иво Дачев, който определи за дата на настъпване на неплатежоспособността на КТБ 6 ноември 2014 г. – датата, на която беше отнет и лицензът й.

Илиева е предложена за наказание от новия председател на СГС Калоян Топалов за неизпълнение на служебни задължения, които не бяха посочени в съобщението на ВСС. По непотвърдена информация причината за дисциплинарката е в издадената заповед за откомандироване на Илиева от градския обратно в районния съд. В такива случаи съдията трябва да приключи непосредствените действия по водените от него дела, за да няма забавяне. Илиева обаче не го е направила и дори е отменила хода по същество на някои от обявените вече за решаване търговски дела.  

Калинка Илиева се е върнала в районния съд на 6 юли след изкарани като командирована в СГС две години. Макар че прекратяването на командироването и връщането на магистрат в съдебната структура, в която се води на щат, не е дисциплинарна мярка, тя се възприема без изключение именно като такава. Командироването в по-горен съд или прокуратура е класически способ за заобикаляне на конкурсното начало. Престоят в него продължава с години и прераства от временен в постоянен. Точно по тази причина в проекта за промени в Закона за съдебната власт има предложение максималният срок за командироване на магистрати да бъде ограничен до три или максимум до шест месеца.

Причината за връщането на Илиева в Софийския районен съд е вероятно близостта й с бившата заместник-председателка на СГС и шеф на гражданското му отделение Богдана Желявска. Именно Желявска беше смятана за сивия кардинал на градския съд, който решава кое дело у кого да попадне и как да бъде решено. Срещу нея и срещу бившата председателка на съда се водят дисциплинарни производства, образувани по предложение на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов. На заседанието си тази седмица ВСС реши да обедини в едно две от дисциплинарките срещу Янева, свързани с лошото управление на съда и разпределението на делата. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст