Липсата на медицинско оборудване и спасители, незаконни капанчета, плътни редици с чадъри и летящи без ограничение джетове. Тази мила родна картинка най-сетне стана известна и на контролните органи, след като по нареждане на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова бяха проверени 99 плажа.
Инспекторите са установили, че концесионерите и наемателите на половината пясъчни ивици по Черноморието не спазват законовите разпоредби. Най-арогантни, по думите на Павлова, се оказали стопаните на плажовете в "Слънчев бряг", Несебър и Обзор. "За физическо лице, което нарушава и ограничава свободния достъп до морски плаж, при първо нарушение санкцията е от 3 до 6 хил. лева. При второ – 12 хил. лева. Фирмите пък се глобяват с между 6 и 12 хил. лв. при първо провинение и 24 хил. лв. при второ", обясни министърът. Нарушителите си плащали глобите, но не премахвали незаконно поставените обекти. Затова конкретните случаи са предадени на прокуратурата.
Ако нарушенията не бъдат отстранени в дадения срок, крайната мярка е прекратяване на договорите.
Най-често срещаното нарушение е наличието на повече търговски обекти от разрешеното. Такова е положението на 49 от предоставените на концесия пясъчни ивици. За 19 плажа изобщо не е имало одобрена схема, но и там безразборно са се слагали лавки и будки.
Другият голям проблем е липсата на спасители. При 17 от плажовете техният брой е бил крайно недостатъчен, а оборудването им – непълно. Причината за това обаче невинаги е в нежеланието на плажните бизнесмени да плащат заплати. От разговорите с БЧК министър Павлова разбрала, че при българските възнаграждения просто нямало желаещи да се занимават с тази работа. Ето защо, с помощта на Агенцията по заетостта, ще се създават целенасочени програми в бюрата по труда.
Разбира се, има и плажове, които стриктно покриват законовите изисквания. Те са общо 23 на брой, като сред отличниците се нареждат "Албена", Кранево, "Златни пясъци", "Кабакум" и централният плаж в Созопол.
Колкото до нашумелия напоследък въпрос с цените на чадърите и шезлонгите, регионалното министерство е решило всички тарифи вече да се публикуват на интернет страницата му. Последната справка показва, че най-скъпи в това отношение са в курортите "Св. св. Константин и Елена" и плажа "Св. Илия" (25 лв. за чадър и 16 лева за шезлонг), а най-евтино е на къмпинг "Китен" (по 3 лв. за двете "екстри")
Лиляна Павлова призова туристите да изпращат жалби за допуснати нарушения от концесионерите чрез сайта на министерството и обеща внезапните проверки да продължат и през август.
Общо 209 са плажовете по българското Черноморие. От тях 114 се стопанисват, като за 56 има действащи концесионни договори. Под наем от регионалното ведомство са отдадени 43 пясъчни ивици или части от тях. За 21 плажа в областите Добрич, Варна и Бургас има сключени договори между областните управители и частниците. Два плажа се управляват от съответните общински администрации. Неохраняемите плажове или частично охраняемите зони са 95.