Проведеният през април и май конкурс за нотариуси е блокиран от куп жалби. Затова крайният резултат от него ще бъде определен от съда. Стотици юристи очакват от няколко години възможността да получат достъп до тази свръхдоходоносна юридическа професия. Така че бурното недоволство от начина, по който бе проведен конкурсът, и от обявените резултати е обяснимо. Върховният административен съд е залят от жалби, чието разглеждане ще продължи вероятно и следващата година. Недоволни, разбира се, има винаги и досега конкурс за нотариуси не е отменян. Но вероятността резултатите от сегашния конкурс да бъдат отменени частично или изцяло (ако не от министъра на правосъдието, то от съда) този път изглежда напълно реална.
От съобщение на Министерството на правосъдието, което има водеща роля в организирането и провеждането на конкурса, става ясно, че до средата на юли са депозирани 41 жалби, по някои от които вече са образувани дела. Срещу заповедта на правосъдния министър, с която е одобрен списъкът на кандидатите с нередовни документи, са подадени две жалби. С други седем жалби се оспорва заповедта му за одобряване на списъка на кандидатите с нередовни документи, които не са отстранили нередовностите в указания срок. С 30 жалби са атакувани заповедите на министъра за вписване в регистъра на Нотариалната камара на нотариусите, класирани на вакантните места в съответните съдебни райони.
Недоволството е срещу разпределените в градовете Пловдив, Бургас, Пазарджик, Асеновград, Шумен, Горна Оряховица, Лом, Белоградчик, Оряхово, Трявна, Етрополе, Луковит, Кнежа и Перник. Любопитното тук е, че с една жалба са атакувани всички 79 заповеди за вписване в регистъра на камарата. Обжалван е дори протоколът от заседание на комисията за провеждане на конкурса. А не е изключено жалбите да са и повече, ако някои от тях са подадени направо до ВАС вместо чрез министерството, както предвижда законът. В тези случаи те се препращат в правосъдното ведомство, за да бъдат окомплектовани с материалите по конкурса, след което да бъдат внесени отново в съда.
Оплакванията от нередности в конкурса заляха форумите веднага след провеждането му. Участници недоволстваха от промяната на мястото за писмения изпит от сградата на министерството в зала "Арена Армеец", което станало в последния момент без заповед на правосъдния министър Христо Иванов. Изнесени бяха твърдения за участие на квесторите в преписването – те излизали уж да пушат, но всъщност изнасяли изпитния казус за решаване от действащи нотариуси, след което връщали отговора на правилния кандидат. Посочени бяха некоректни въпроси, поправени протоколи, еднолично поставяне на коренно различни оценки от едни и същи членове на комисията и какво ли още не.
Особено остро постави въпроса за нарушенията един от кандидатите – Христина Иванова. Тя изпрати отворено писмо до президента Росен Плевнелиев и до премиера Бойко Борисов, в което окачестви конкурса като "фарс", "цирк с опитни артисти", "грандиозна манипулация". И поиска специална комисия да провери обстойно всички действия на правосъдното министерство по провеждането му. И персонално – на шефа му Христо Иванов, който бил най-активен в прокламирането на съдебната реформа, но явно само на думи.
В писмото бяха описани двойни стандарти в допускането на кандидатите, неслучаен подбор на онзи от тях, който изтегли вариантите на въпросите, неспазване на изискването в комисията да има представител на министерството. Предложени са подвеждащи казуси с неверни фактически данни, подвеждащи условия и противоречива съдебна практика, неясни критерии и субективни оценки от страна на отделни членове на комисията, водещи до разлики от няколко пункта – от тройка до две шестици или от двойка до петици, завишаване на оценки в протокола за достигане до устния изпит. Определени кандидати пък допълнително са посочили районите, в които имат шанс да успеят. В крайна сметка на премиера Борисов е зададен въпросът: "Вие смятате ли, че нещо изобщо с този конкурс е наред?!"
В юридическите среди се говори, че ако конкурсът бъде отменен, една от причините за това ще е, че кандидати, които е "трябвало" да успеят, са били порязани. Какво означава "трябвало" всеки може да се досети, но плащането на тлъсти суми е публична тайна от години и на този конкурс е имало кандидати, които са го правили в предишните. Въпреки това от обявените общо 111 вакантни позиции в 60 района в цялата страна 32 останаха незаети. От една страна – защото са непривлекателни, от друга – заради недооценяването на шансовете за класиране в определен район, вместо да бъде посочен друг. Нов конкурс за попълването на тези позиции обаче едва ли ще бъде обявен преди изясняване на ситуацията с този.
Междувременно правосъдният министър издаде заповед за провеждане на изпит за помощник частни съдебни изпълнители, насрочен за 15 октомври 2015 година. Проведеният през февруари конкурс за частни съдебни изпълнители предизвика подобно недоволство и жалби срещу резултатите от него. Оплакванията бяха, че са задавани некоректни въпроси, имало е подвеждащи отговори, преправени са някои протоколи. Изпитната комисия е била с нередовен състав. Изпитът е започнал с час и половина по-късно, а в това време някои от изпитваните са правили консултации по уж иззетите им мобилни телефони. Съставът на изпитната комисия бил различен от посочения в заповедта на министъра. Преди изпита пък електронна медия публикува анонимно интервю с частен изпълнител, който уличи правосъдния министър, че прикрива ставащото. Ведомството призна, че жалби и сигнали има, но отказа да ги изпрати в прокуратурата главно с мотива, че били анонимни и нищо не налагало държавното обвинение да бъде сезирано.
Че всички конкурси в съдебната сфера са малко или много опорочени, доказа и скандалът със заловени преписвачи на проведената през април надпревара за младши прокурори. Засечени бяха трима преписвачи, които се оказаха все близки и роднини на магистрати, включително и на членове на ВСС. След началото на изпита те извадиха "пищови" с принтирани текстове на въпросите, а охраняващите квестори си направиха оглушки за бурните протести на други кандидати. Единият от уличените Тодор Караиванов се оказа приятелят на Теодора Тодорова – дъщеря на председателя на етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров. Другият – Радослав Вичев, е син на бившия апелативен прокурор на София Вичо Вичев. Името на третия преписвач остана неизвестно. Но се говореше, че има и четвърти. Триото разполагаше както с изтегления за решаване казус, така и с останалите девет казуса, включени в конкурсната програма. Три седмици преди прокурорския изпит Караиванов и Вичев "спечелили" и проведения на тъмно конкурс за съдебни помощници в Софийския градски съд, но решили да се пробват и за прокуратурата. Първоначално Висшият съдебен съвет опита да потуши скандала с частична отмяна на конкурса, но после го отмени изцяло. Сезиран беше и главният прокурор да разпореди проверка кой е изнесъл казусите. Но както може да се предполага, извършителят ще остане "неизвестен".