Американската компания Cheniere energy възнамерява до няколко години да започне да доставя втечнен природен газ в Централна и Югоизточна Европа, което ще разклати почти монополните позиции на "Газпром" в този регион. Новината бе тиражирана през седмицата от руски медии, позоваващи се на източници от компанията и на твърденията на високопоставени европейски чиновници.
Идеята на американците е да открият в Хърватска плаващ терминал за регазификация на синьо гориво. Подобен сценарий съвсем няма да е изненадващ, тъй като Загреб отдавна е афиширал амбициите си за изграждане на подобно съоръжение и се стреми да привлече инвеститори за него. Досега обаче се смяташе, че подобен проект е излишно скъп и труден за реализиране.
"За този пазар е подходящ голям плаващ терминал, за да може да се премества в случай на нужда. Целта на Cheniere не е да ограничава руските доставки, а да даде на региона възможност за алтернативни доставки", посочва един от източниците. В публикациите се отбелязва също така, че подобен план вече е бил обсъден от властите в Унгария и Хърватска. В момента Югоизточна Европа е почти изцяло зависима от доставките на "Газпром" и всички досегашни опити да се осигурят алтернативни трасета се оказаха неуспешни. Най-големи надежди се възлагаха на газопровода "Набуко", който трябваше да доставя синьо гориво от Централна Азия, но Европейският съюз се отказа от него. През май пък Словакия, Унгария, България и Румъния подписаха декларация в подкрепа на идеята за изграждане на газопровод Eastring ("Ийстринг"), предназначен да свързва Централна и Югоизточна Европа.
"Проблемът във всички подобни газопроводни проекти е липсата на суровина. Без надежден алтернативен източник на природен газ те нямат смисъл", изтъкват газови експерти. Според тях навлизането на Cheniere на газовия пазар в Югоизточна Европа ще демонстрира не само бизнес намерения, но и политически интереси. Подобен ход определено ще е част от противопоставянето между САЩ и Русия.
Cheniere energy е сред най-големите производители на втечнен природен газ зад Океана.