Работа под натиск. Очевидно това е единствената работеща формула, която може да размърда някои министри в сегашния кабинет (а и не само в този). Една от последните илюстрации за ефективността на този метод беше решението за смените в борда на директорите във ВМЗ – Сопот, което взеха началниците в Министерството на икономиката. Вече е отстранен членът на съвета на директорите Илиян Насков, който още преди седмица подаде оставка след конфликт със синдикатите. Преговорите между представителите на КТ "Подкрепа" във военния завод и принципала на предприятието води заместник-министърът на икономиката Любен Петров.
Причината работниците да започнат протести беше лошото управление на дружеството.Те обвиниха ръководството на завода, че е сключвало сделки за изкупуване на отпадъчна суровина от производствената дейност на предприятието на неизгодни цени и предоставиха материали за… размисъл. По този начин (поискана или не) беше предизвикана и сериозна ревизия и допълнителна експертна проверка в дружеството. Заговори се за нова по-качествена структура на управление на фирмата, за бързи решения за възстановяване на производството и за технологично обновление на ВМЗ. Заместник-министърът Петров побърза да поеме тези ангажименти. Според него важно е дружеството бързо да изплати задълженията си както към частните доставчици, така и към държавата, за да може да участва в проекти по оперативните програми и в международното коопериране. Той не пропусна да напомни, че ВМЗ е едно от предприятията, на което българската отбранителна индустрия разчита.
Кадровата рокада обаче не мина без коментари и подмятания. Подалият оставка директор Илиян Насков обвини синдикатите, че обслужвали "кръгове, които са заинтересовани от запазване на досегашното статукво и от поддържане на най-голямата оръжейница – "ВМЗ" АД в зависимост от тях". В официално писмо Насков изтъкна, че ръководството на предприятието е сключило договори с доставчици на цени, по-ниски с между 5 и 12% от предишните договори, а тези за реализация на готова продукция били средно с 40% по-високи. По негови изчисления, ако тази тенденция се запази, заводът щял да получи 30-40 млн. лв. повече годишни приходи. И би могъл да ги инвестира в нови мощности и в иновативни технологии. А също и заплатите на работещите да се увеличат.
Засега за нов изпълнителен директор на предприятието се спряга Богдан Богданов, който в момента изпълнява функцията на търговски пълномощник на държавата тук. Зад кандидатурата му са застанали както началниците от министерството, така и синдикатите.
Споразумението между работещи и началници включва в завода да бъде направен пълен одит, при който експертите ще проверяват условията на труд, начина на използване на технологиите и сключените договори. Ще бъдат взети спешни мерки за стабилизиране на предприятието и за изпълнение в срок на текущите поръчки, които бяха забавени след взривовете на площадката в село Иганово, обещават от министерството. Предвижда се дори увеличаване на производствения капацитет, което ще позволи да бъдат сключвани нови договори.
Трусовете в оръжейницата не са от вчера. Само преди месец от длъжност бе отстранен дългогодишният директор на предприятието Иван Стоенчев, който няколко пъти е поемал ръководния пост в най-голямото предприятие от Военнопромишления комплекс. Но взривовете в Иганово, които причиниха допълнителни загуби от близо 3 млн. лв., сложиха край на кариерата му в това предприятие.
В началото на годината също имаше рокади в управлението му. В средата на януари със заповед на министър Божидар Лукарски бяха сменени двама от тримата членове на борда на директорите. Тогава единствено Иван Стоенчев запази поста си.
А неуредиците в завода не за първи път предизвикват протести. Имаше блокади на подбалканския път с искане за оставка на министъра на икономиката Божидар Лукарски. Появиха се и подозрения за подготвяна приватизация. Управляващите обаче поне засега успяха да ги разсеят. Преди месец дори обявиха, че в предприятието има достатъчно работа, че то има бъдеще и поръчки за близо 300 млн. лв., съобщи тогава министър Лукарски. Той посочи, че в рамките на годината са осигурени поръчки за 83 млн. лв. и за още 216 млн. лв. през следващата 2016 година. Според него дори заводът можело и да не смогне да изпълни направените заявки. Договорености с партньорите по текущи договори, по които има забавяне, също са били постигнати.
Дали сегашните обещания и последващите решения ще могат да изправят на крака най-голямото ни оръжейно предприятие, или просто за пореден път ще се разминем с разместване на пионките, все още не е ясно.
Бившият председател на съвета на директорите на "ВМЗ – Сопот" Манол Манолов е убеден, че проблемите в заводите от Военнопромишления комплекс не се крият единствено и само в кадрите, които ги управляват, а в системата на управление, въведена от министър Божидар Лукарски. Според него тя е не само неефективна, но и размива отговорностите. Манолов смята, че от 2000 г. насам, поради различни външнополитически причини и най-вече поради намалялата роля на държавата, е загубена специализацията на предприятията в комплекса. Той подчертава, че лошото състояние на "ВМЗ – Сопот" е следствие на некомпетентност от страна не на ръководствата на самия комплекс, а на големите началници, които ги поставят там.