"Захарното" дело срещу бизнесмена Гриша Ганчев направи втори прощъпалник в Специализирания наказателен съд (във вторник, 4 август), след като още при първия опит да тръгне – през май тази година, се препъна. Тогава то беше отложено, защото нито един от подсъдимите не беше получил обвинителния акт в задължителния седемдневен срок преди заседанието.
Държавното обвинение е отправило срещу Ганчев три обвинения – че е ръководител на организирана престъпна група, че е подбудител на укриване на ДДС на "Литекс Комерс" АД в размер на над 700 000 лв. и за заплаха за убийство на бившия директор на НАП Красимир Стефанов. Обвиненията срещу бизнесмена бяха повдигнати след шумна акция на ГДБОП и на прокуратурата на 11 май 2012 година. По ирония на съдбата по време на акцията повечето антимафиоти се придвижваха с джипове "Грейт уол", произвеждани от Ганчев и предоставени на МВР от него, след тържественото откриване на завода му в с. Баховица, Ловешко. Това се случи в присъствието на самия премиер Бойко Борисов.
Заедно с Гриша Ганчев арестувани бяха синът му Данаил и още шестима души – по обвинение в укриване на ДДС при сделки със захар. Първоначалната щета, посочена от обвинението, бе в размер на 200 млн. лв.,, но постепенно тя се стопи като захар при дъжд на 198 000 лева. През септември 2014 г. Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество прекрати назначените проверки срещу Ганчев и сина му, тъй като не установи разминаване между приходите и доходите им. В началото на октомври същата година делото обаче стигна до спецсъда, но по настояване на самите обвинени. След изтичане на двегодишния срок на разследването обвиняемите се възползваха от правото, което им дава законът, и поискаха прокуратурата или да внесе обвинителен акт, или да прекрати досъдебното производство. Държавното обвинение не се отказа и през декември привлече под отговорност десет души начело с Гриша Ганчев. А в началото на февруари 2015 г. спецсъдът върна обвинителния акт на прокуратурата заради съществени пропуски.
Докато делото се размотаваше между обвинението и съда, се оказа, че след посочените от прокуратурата пропуски проблемите стават още повече. На второто заседание тази седмица стана ясно, че хората на Цацаров губят един от свидетелите си. Бившият шеф на НАП Красимир Стефанов, който тази седмица все пак се яви в съда като свидетел по делото срещу ловешкия бизнесмен, отказа да бъде ситуиран като частен обвинител и бе освободен от съдебното заседание. Стефанов заяви, че Гриша Ганчев не го е заплашвал и въобще не е говорил с него.
Така се срина и едно от обвиненията – за заплаха за убийство. В интерес на истината то издишаше още в самото начало и придаваше на разследването гнил привкус на поръчков удар. В началото Стефанов твърдеше, че заплахата за живота му, изречена от Ганчев, не била очи в очи, а му била предадена от негов бивш подчинен. Става въпрос за данъчен служител, занимавал се с големи данъкоплатци, който сега е в застрахователния бизнес. Той обаче премислял цяла седмица казаното от Ганчев, докато се реши да съобщи на Стефанов. Което не попречи на специализираната прокуратура да приеме твърденията му за чиста истина и да обвини ловешкия бизнесмен, че е заплашвал данъчния шеф с убийство.
Още тогава защитата на Ганчев определи обвинението като правен абсурд, въпреки че въпросният разговор бил записан със спецсредство. Според защитата телефонният разговор между Ганчев и подчинения на Красимир Стефанов е бил селектиран, като в текстовия вариант на СРС-то след израза "кажи на твоя човек" имало поредица от точки и удивителни и чак след това следвал вулгарен израз, загатващ за физическа саморазправа. Адвокатите на Ганчев заявиха, че клиентът им не е визирал конкретен човек и думите му били извадени от контекста.
След удара от оттеглянето на свидетеля Стефанов стана ясно, че делото куца и по посока на хипотезата, че "Литекс комерс" е укривало данъци. Оказа се, че Министерството на финансите има претенции към всеки един от обвиняемите в размери от 300 хил. до 700 000 лв. за неплатени данъци. Адвокат Татяна Дончева обаче оспори исковете и посочи, че разполага с ревизионен акт, в който е записано, че НАП не търси неплатени данъци от "Литекс комерс". А второто обвинение срещу Ганчев и групата му е за укрити данъци на обща стойност 711 580 лева. Членове на групата са Данаил Ганчев, изпълнителните директори на "Литекс комерс" Милко Димитров и Емилия Станоева, предшественичката им Камелия Мирчева, Милко Талев, Ивайло Талев, Ичко Лозев, Красимира Гроцева и Тодор Симеонов.