Турбуленциите оставят пазарите предпазливи

Турбуленциите оставят пазарите предпазливи - От 2006 г. в. "БАНКЕРЪ" всяко тримесечие представя две свои уникални класации: за "Управляващо дружество" и за "Инвестиционен посредник".

От 2006 г. в. "БАНКЕРЪ" всяко тримесечие представя две свои уникални класации: за "Управляващо дружество" и за "Инвестиционен посредник". Годишният цикъл завършва, като отличаваме най-успешните мениджъри. В този брой представяме поредната класация за дейността на управляващите дружества през второто тримесечие на 2015 година. Данните, които са използвани при подреждането на отделните фирми, са предоставени от самите тях, от Българската асоциация на управляващите дружества, а някои резултати са получени чрез собствени изчисления на редакцията. Класацията сега обхваща периода от 1 април до 30 юни.

 

По-малко парични средства са акумулирани в сектора за управление на активи през второто тримесечие. Въпреки че депозитите все още са най-предпочитаният инвестиционен пристан, някои от хората със свободни пари продължават да търсят и нови възможности за вложения. Независимо от ниските лихви за банковите влогове това не породи голямо оживление в потреблението у нас от началото на тази година. Докато склонността към спестяване продължава да се засилва. А това отново обърна погледите на състоятелните хора към дяловете на предлаганите у нас договорни фондове. Пазарът е силно свит и затова конкуренцията между управляващите дружества ще продължи да се изостря в следващите месеци. Успехът пък ще е на страната на тези от тях, които са по-трезви в своята оценка за случващото се и успеят да намерят верния път към портфейлите на инвеститорите.  

Деветнадесет от управляващите дружества се подредиха сред номинираните в класацията на "БАНКЕРЪ" и съответно взеха точки по отделните критерии. Но само единайсет от тях (съгласно правилата) участваха в разпределението на местата в крайното класиране. Само два от лицензираните фондмениджъри попаднаха в Топ 10 и по петте показателя и това, естествено, им позволява да запазят позициите си сред най-добрите. Там пък се четат имената на всички номинирани и през първото тримесечие на тази година. Липсва единствено "Аркус асет мениджмънт".

С точките от четирите си класирания по отделните показатели и с едно първо място "Райфайзен асет мениджмънт (България)" остава на върха. И с 36 пункта (от възможните 50) стана

"Най-добро управляващо дружество"

и през второто тримесечие. "Елана фонд мениджмънт", с номинации по всички критерии, си осигури 35 точки и второто място. Тройката на най-добрите допълва отново "Ди Ви асет мениджмънт", което събра 30 пункта от четири номинации и две първи места.

Отново три са банковите фондмениджъри, които се записаха сред най-добрите в сектора за управление на активи. Това им класиране е логично и те ще го отстояват и в следващото тримесечие. Няма как да е по-различно, след като са дъщерни дружества на най-големите и познати кредитни институции у нас. Те пък привличат паричните средства на гражданите и фирмите с предлаганите дялове от 32 договорни фонда.

По данни от самите дружества в края на юни в портфейлите на сто и десетте български колективни схеми са привлечени 899.456 млн. лв., което е с около 5 млн. лв. по-малко спрямо първото тримесечие на 2015-а. Въпреки това някои от тях са успели да акумулират по-голям обем парични средства. Така по критерия

нетна стойност на публично акумулираните активи

и деветте управляващи дружества отново влизат в Топ 10, а мястото си сред тях са запазили и четири от банковите фондмениджъри. "Райфайзен асет мениджмънт (България)" добавя над 8 млн. лв. в периода между април и юни, а в портфейла му се пазят общо 253.884 млн. лв. и така остава далеч пред конкурентите си. Най-близо до него е "ДСК Управление на активи". Експертите му са успели да добяват милион лева към активите и по този начин с притежаваните 176.3 млн. лв. дружеството пази втората си позиция. Тези две компании единствени успяха да прескочат и гросмайсторската граница от 100 млн. лева. След тях в тройката отново е "ОББ асет мениджмънт". Въпреки че губи около 3 млн. лв. от портфейла си, фирмата също няма проблеми с тези, които я следват. С добавената стойност към активите си, "Елана асет мениджмънт" успя да се вмести между банковите фондмениджъри и да се класира преди всички небанкови компании (четвърто).

Инвеститорите винаги търсят по-добро управление на парите си. Поради това някои от тях се възползваха от услугите на дружествата, които им предложиха индивидуален портфейл от финансови инструменти. По този начин всеки клиент може да си договори равнището на риска, което е съгласен да поеме, както и видовете активи, от които очаква да получи по-добра доходност. Тъй като тези договорки са с определена степен на конфиденциалност, то информацията за показателя се събира по-трудно.

Нетна стойност на активите под доверително управление

Така стоят нещата и с другия критерий в класацията, свързан с него – средни активи на клиент. Общият спад в акумулираните суми от управляващите дружества засяга и този сегмент от пазара. По-атрактивните условия за инвестиции не са донесли повече приходи в портфейлите на компаниите, но няма съществени размествания. "Ди Ви асет мениджмънт" остава лидер по този показател – управляваните от компанията пари са намалели с около 8 млн. лв. и сега са 117.531 млн. лева. Доверените на следващото го дружество – "Райфайзен асет мениджмънт (България)", средства са намалели с около 2 млн. лв. и то се грижи за 47.504 млн. лева. И "Елана фонд мениджмънт" губи част от активите си. В края на юни те са се свили с около милион лева и вече пази в портфейла си 14.966 млн. лева.

Именно по-малкото информация не дава възможност да бъде обхваната в пълната й "цветност" картината в този сегмент от управлението на активи. Логично дружествата, които са най-високо в класирането по предния измерител, са на челните места и по показателя

средни активи на клиент под доверително управление

Въпреки че получиха добра възвръщаемост, клиентите на повечето водещи компании не са внесли допълнителни суми по сметките си. Изключенията са "Райфайзен асет мениджмънт (България)" и "ПФБК асет мениджмънт", които са привлекли още парични средства. Това им осигурява място сред трите най-успешни дружества. "Ди Ви асет мениджмънт" обаче продължава да води в подреждането, но средният размер на парите на един клиент е намалял с около милион.

Второто тримесечие не донесе промени при управляващи дружества, които са в челото по показателя

брой на колективните инвестиционни схеми

В края на юни номинираните в Топ 10 са организирали общо 68 договорни фонда, което обяснява и значителното им влияние в сектора. Иначе 30-те лицензирани фондмениджъри управляват общо 110 колективни схеми. "ДСК Управление на активи" е непоклатимо на върха със своите десет фонда. "Конкорд асет мениджмънт" (с девет схеми) го следва най-отблизо и в края на юни е на втората позиция, а "ОББ асет мениджмънт" (със седем фонда) допълва тройката.

"Елана фонд мениджър" е организирало шест фонда. Други четири мениджъри имат по пет, а с по четири колективни схеми са още пет фирми. Това разположение на силите няма да се промени. Компаниите предпочитат да управляват своите портфейли и по-рядко се решават да създават фондове.

Инвеститорите подхождат все по-внимателно към парите си, поради което разместванията по показателя

брой на индивидуалните клиенти

вече не са толкова големи. Спекулативните нагласи остъпват място пред разума. Продължаващото намаляване на лихвените проценти по депозитите засега не повлия видимо върху плановете. Не се очаква това да се случи и в следващите три месеци. Сред номинираните през второто тримесечие дружества нови клиенти са привлекли само две, но тази промяна не се е повлияла върху обема на нетната стойност на активите в сектора. Със записаните 14 хил. клиенти "ПФБК асет мениджмънт" остава начело, поне засега. Единствено "ДСК Управление на активи" със своите 12 200 души се приближава към него. Допълващият тройката – "Райфайзен асет мениджмънт (България)", печели клиенти и стои стабилно с привлечените 5894 инвеститори.

Банковите депозити все още печелят интереса на българите засега и договорните фондове имат още работа, за  да изравняват позициите в съперничеството за привличане на клиенти. Хората внимателно обмислят каквито и да са стъпки по отношение на разместването на паричните си средства. Седем от банките у нас предлагат възможността за инвестиция в най-разнообразни взаимни фондове, така че няма да изпуснат клиентите си "без бой".

 

ПОБЕДИТЕЛЯТ

"Райфайзен асет мениджмънт (България)" е управляващо дружество, което е изцяло собственост на "Райфайзенбанк (България)" ЕАД. То е лицензирано през 2005 г. и още от старта на дейността си се нарежда сред лидерите на българския пазар по управление на активи.

Компанията е организирала и управлява три местни договорни фонда и предлага дялове от единадесет чуждестранни схеми на австрийското "Райфайзен Кепитъл мениджмънт" (Виена). То покрива
пълната гама от рискови профили – от най-консервативните, през умерените до високорисковите.

"Райфайзен асет мениджмънт (България)" е първото дружество на българския пазар, което предлага едновременно чуждестранни и местни колективни инвестиционни схеми. В неговия портфейл са и двата най-големи договорни фонда на българския пазар – "Райфайзен (България) Фонд Ликвидност" и "Райфайзен (България) Фонд защитена инвестиция в евро".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст