Атина одобри спасителния план

ципрас

След бурни дебати гръцкият парламент одобри третия спасителен план за страната, според който тя трябва да получи от международните кредитори помощ от 86 млрд. евро.

Разгорещеното заседание продължи цяла нощ и в ранните часове на петък, а предложеният от премиера Алексис Ципрас план получи нужната подкрепа, като 222-ма парламентаристи гласуваха за него, 64 бяха против и 11 се въздържаха. Отново, както и при приемането на законодателните промени, проправящи пътя към спасителния пакет, Ципрас разчиташе на гласовете на опозицията, след като в собствената му партия СИРИЗА настъпи разцепление и 42-ма нейни депутати, сред които бившият финансов министър Янис Варуфакис и председателката на парламента Зои Констандопулу гласуваха против споразумението. Премиерът ще поиска по-късно този месец вот на доверие, вероятно на 20 август – деня, в който Гърция трябва да изплати на ЕЦБ 3.2 млрд. евро, прогнозират гръцките медии.

"Първата фаза на тежкия и болезнен процес приключва днес", заяви Ципрас в драматична реч преди гласуването. "Изборът ни беше между меморандум в eврозоната или меморандум с драхми", призна той.

Текстът на споразумението се състои от две части. Едната включва списък с около 40 реформи, изисквани от кредиторите за освобождаване на траншове от програмата за заем. Втората част упълномощава министъра на финансите и гръцкия Фонд за финансова стабилност да подпишат споразумението и всички документи, които вървят в пакета с него. Програмата е придружена от Меморандум за разбирателство (общо 354 страници) между Европейския стабилизационен механизъм, ЕК, ЕЦБ и МВФ.

Парламентът трябваше да приеме споразумението преди срещата на финансовите министри на еврозоната в Брюксел, които го разгледаха в по-късните часове в петък. За да влезе в сила обаче, третият спасителен пакт трябва да мине и през парламентите на най-малко осем страни от еврозоната, включително r Германия, която досега е изразявала най-сериозни резерви към одобряването му.

По-рано тази седмица заместник-министърът на финансите на Германия Йенс Шпан заяви, че Германия и Франция искат повече разяснения по ключови точки от споразумението и се надяват да получат отговорите на срещата на Еврогрупата в Брюксел. Всяко забавяне на спасителния пакет ще постави обаче под заплаха възможността Атина да извърши плащането към ЕЦБ на 20 август. Единственият изход от изпадането в неплатежоспособност при това положение ще е отпускането на нов мостов заем – нещо, което гръцкото правителство иска на всяка цена да избегне. "Мостовото финансиране ще върне страната към безкрайна криза. Носим национална отговорност да се противопоставим на подобно развитие", заяви в тази връзка гръцкият премиер.

Междувременно стана известно, че Гърция ще премахне превантивния данък от 26% за сделки с България. Това е част от пакета мерки, гласувани от парламента. Новината официално не е бе потвърдена от гръцки източници до редакционното приключване на броя. От българското министерство на финансите казаха за "БАНКЕРЪ", че най-вероятно дискриминационната спрямо България мярка е отпаднала, но очакват да видят публикуван текста на гръцкото предложение и тогава да коментират.

Още на 30 март 2015 г. България изпрати писмо до европейския комисар по икономически и финансови въпроси Пиер Московиси, в което заяви, че въвеждането на данъчно облагане от 26% при източника на всички сделки и транзакции с източник в България, както и в Ирландия и Кипър, е дискриминационна и непропорционална мярка.  Изчисленията показваха, че заради данъка от 26% за сделки с България страната ни можеше да загуби до 1.5 млрд. лева.

 

Гласуваните от парламента мерки

 

Вeстник  "Катимерини" публикува част от мерките, които включва споразумението, гласувано в парламента. Те включват:

– премахване на ранното пенсиониране;

– спиране на данъчните облекчения за островите до края на 2016 г.;

– нови закони за необслужваните кредити на банките;

– затягане регулациите на системата за събиране на данъчни задължения към държавата;

– увеличаване от 4% на 6% на т.нар. данък солидарност, плащан от всички с доходи от 50  до 100 хил. евро годишно;

– дерегулиране на енергийния пазар;

– учредяване на независим фонд за държавните активи в Гърция с цел набиране на 50 млрд. евро, от които 75% трябва да отидат за рекапитализиране на банките и намаляване на дълговете;

– продължаване на приватизационната програма;

– основна ревизия на системата за социално осигуряване;

– подсилване на Службата за борба с финансови престъпления;

– реформиране на продуктовия пазар съгласно предложенията на ОССЕ;

– промяна в методиката за облагане на корабните фирми;

– намаляване цените на генеричните лекарства;

– премахване на данъчните облекчения за фермерите, които сега получават субсидирано гориво за техниката си.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст