Атина – тестов полигон за реформиране на трезори

цакалотос

Гърция вероятно ще се окаже удобна дестинация за изпробване на новите наредби за реформиране на фалирали банки. По настояване на нейните кредитори гръцкият парламент превърна през юли в национален закон европейската Директива за възстановяване и преструктуриране на банки (ДВПБ). Тя дава широки правомощия на регулаторните органи да рекапитализират банките, поразени от кризи, с цел те да продължат да предоставят необходимите финансови услуги, без да се харчат държавни пари.

Според анализатори на английската "Барклейз" това ще е първият шанс за кредиторите да видят в действие новото европейско банково законодателство, което може и да не се хареса на всички засегнати. По-специално то ще постави в риск едрите незастраховани депозанти в гръцките банки със суми по сметките си от над 100 хил. евро, които могат да бъдат принудени да участват в спасителната акция. Наравно с тях и с другите инвеститори с подчинен дълг ще бъдат и акционерите, ако Европейският стабилизационен механизъм или Гръцкият фонд за финансова стабилност не успеят да инжектират свежи пари в поразените кредитори преди началото на идната година, когато влиза в сила ДВПБ. От януари насам гръцките банки са загубили 75% (или 14.5 млрд. евро) от пазарната си оценка.

В тази връзка гръцкият финансов министър Евклид Цакалотос заяви миналата седмица, че международните кредитори също настояват рекапитализацията на местните банки да приключи до края на 2015-а. А членът на управителния съвет на Европейската централна банка Кристиян Нойе коментира, че не е съгласен едрите депозанти да участват в оздравяването на банките (какъвто беше случаят с Кипър през 2013-а), защото повечето от тях са дребни и средни предприятия.

Междувременно се разбра, че редом с множеството загубили от гръцката криза има и един спечелил. Това е Василиос Антониадис, чийто фонд MetLife Alico M&S Domestic Equity е повишил пазарната си капитализация с 4.8% от началото на годината до началото на тази седмица. За сравнение, останалите 34 инвеститори в книжа на гръцки компании са загубили средно 15% през същия период, като максималната загуба е 28 процента. Антониадис твърди, че пазарната му стратегия е била повече от проста – той е избягвал банките и потребителските фирми, които е очаквал да пострадат най-тежко от кризата, и е купувал силно подценени акции на перспективни компании като "Хеленик петролиум", "Хеленик иксчейнджис" и "Митилинеос холдингс", регистрирали 9% среден ръст през тази година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст