Гърция вероятно ще се окаже удобна дестинация за изпробване на новите наредби за реформиране на фалирали банки. По настояване на нейните кредитори гръцкият парламент превърна през юли в национален закон европейската Директива за възстановяване и преструктуриране на банки (ДВПБ). Тя дава широки правомощия на регулаторните органи да рекапитализират банките, поразени от кризи, с цел те да продължат да предоставят необходимите финансови услуги, без да се харчат държавни пари.
Според анализатори на английската "Барклейз" това ще е първият шанс за кредиторите да видят в действие новото европейско банково законодателство, което може и да не се хареса на всички засегнати. По-специално то ще постави в риск едрите незастраховани депозанти в гръцките банки със суми по сметките си от над 100 хил. евро, които могат да бъдат принудени да участват в спасителната акция. Наравно с тях и с другите инвеститори с подчинен дълг ще бъдат и акционерите, ако Европейският стабилизационен механизъм или Гръцкият фонд за финансова стабилност не успеят да инжектират свежи пари в поразените кредитори преди началото на идната година, когато влиза в сила ДВПБ. От януари насам гръцките банки са загубили 75% (или 14.5 млрд. евро) от пазарната си оценка.
В тази връзка гръцкият финансов министър Евклид Цакалотос заяви миналата седмица, че международните кредитори също настояват рекапитализацията на местните банки да приключи до края на 2015-а. А членът на управителния съвет на Европейската централна банка Кристиян Нойе коментира, че не е съгласен едрите депозанти да участват в оздравяването на банките (какъвто беше случаят с Кипър през 2013-а), защото повечето от тях са дребни и средни предприятия.
Междувременно се разбра, че редом с множеството загубили от гръцката криза има и един спечелил. Това е Василиос Антониадис, чийто фонд MetLife Alico M&S Domestic Equity е повишил пазарната си капитализация с 4.8% от началото на годината до началото на тази седмица. За сравнение, останалите 34 инвеститори в книжа на гръцки компании са загубили средно 15% през същия период, като максималната загуба е 28 процента. Антониадис твърди, че пазарната му стратегия е била повече от проста – той е избягвал банките и потребителските фирми, които е очаквал да пострадат най-тежко от кризата, и е купувал силно подценени акции на перспективни компании като "Хеленик петролиум", "Хеленик иксчейнджис" и "Митилинеос холдингс", регистрирали 9% среден ръст през тази година.