Руската Централна банка (РЦБ) въвежда от 1 януари 2016 г. норматив за краткосрочна ликвидност не по-малък от 70% с ежегодно повишаване с по 10 процентни пункта до достигане на ниво от 100% към 1 януари 2019 г., съобщи прес-службата на РЦБ. Става дума за способността на кредитните институции да посрещат и обслужват текущите си задължения с разполагаемите краткотрайни активи.
Най-общо казано, Коефициент на краткосрочна ликвидност е равен на (краткосрочни вземания + краткосрочни инвестиции + парични средства) делено на краткосрочни задължения на трезора, докато Коефициент за незабавна ликвидност е равен на (краткосрочни инвестиции + парични средства), делени на текущите задължения.
Тези нововъведения ще засегнат засега само 10 избрани предварително трезори със системно значение, в която група влизат държавните кредитни институции Сбербанк, ВТБ, Газпромбанк и РСХБ, както и частните влогонабиращи институции "ФК Откритие", Алфа-банк и Промсвязбанк и "дъщерните трезори на чуждестранни банкови групи – Райфайзенбанк, Росбанк и ЮниКредит Банк.
В средата на юли 2015 г. регулаторът беше съобщил, че показателите за краткосрочна ликвидност в рамките на Международния банков стандарт Базел III ще се въвеждат от 1 октомври 2015 г. с начално изискване за 60% краткосрочна ликвидност. Сега стартовото ниво е увеличено с 10%.
РЦБ смята, че решението за въвеждане на този норматив, касаещ краткосрочната ликвидност на трезорите, е било прието с оглед текущата ситуация на финансовите пазари, както и от гледна точка на необходимостта банките да усъвършенстват своите вътрешни информационни системи за да гарантират съблюдаването на коефициента за краткосрочна ликвидност на консолидирана основа.
Според представител на Райфайзенбанк в Русия, нормативът LCR отдавна се съблюдава от трезора и то с голям запас и ще се съблюдава и занапред, защото кредитната институция следва твърде консервативен подход при управлението на своята ликвидност.
Въвеждането на норматива за краткосрочна ликвидност няма да промени и подхода на Райфайзенбанк към финансирането на бизнеса, защото банковата група изпълнява тези изисквания и на европейско ниво.