Европейският съюз не се интересува от това колко добре работят митниците в България, а от това дали има ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта, заяви пред БНТ вицепремиерът Меглена Кунева по повод отхвърления антикорупционен закон.
В негова подкрепа гласуваха единствено народните представители от ГЕРБ и Реформаторския блок, а депутатите от БСП бяха против. ДПС, АБВ, Патриотичният фронт и "Атака" и БДЦ решиха да се въздържат.
Според Кунева решението на Патриотичния фронт и АБВ и да не подкрепят закона е взето в последния момент.
"Фронтът започна своето съществуване с идеята за борба със статуквото. От това по-добър повод просто не мога да им предложа", каза Кунева и добави че по отношение на анонимните сигнали ще има специална методика, по която те да се оценяват.
"Изкуствено е да се твърди, че ще караме хората да доносничат. При Оруел се говори за репресия на властта върху хората, а в случая става дума за контрол на хората върху властта", каза тя.
"Кметовете, главните архитекти – това са много важни фигури в една местна власт и те щяха да бъдат обект на проверка, имущество, конфликт на интереси. Сега прокуратурата разчита на много по-малък приток на подобни данни или основателни съмнение, защото тя работи само с данни от МВР. Тоест ние отслабваме държавата си.", подчерта вицепремиерът,
Според Кунева страната ни дава сигнал към инвеститорите, че нямаме воля да се борим с корупцията по високите етажи и те ще бъдат зависими.
Тя коментира и декларацията, с която вчера излязоха 16 посланици от ЕС и в която те разкритикуваха страната ни, че не прави всичко възможно, за да се справи с корупцията по високите етажи на властта. По думите на вицепремиера те честно са заявили, че няма как да получим добра оценка, защото не правим това, което се очаква от нас.