Цените на цигарите и горивата за отопление тръгват нагоре

Министерски съвет Владислав Горанов

Цигарите ще поскъпват плавно през следващите години, съобщи пред журналисти министърът на финансите Владислав Горанов след края на днешното правителствено заседание. Това ще стане възможно с приетите днес от министрите промени в Закона за акцизите и данъчните складове.

Най-ниският и средният клас цигари ще поскъпват с по-бавни темпове, а скъпите – по-бързо.

"Това се прави, за да бъдат защитени по-бедните и да се премахнат стимулите за търговия с контрабанда", обясни Горанов и допълни, че целта е от началото на 2018 година да се достигне минималният акциз от 90 евро  или 177 лева на 1000 къса, каквото е изискването на Брюксел.

На България, Естония, Гърция, Латвия, Литва, Унгария, Полша и Румъния се разрешава да прилагат преходен период до края на 2017-а за достигане на минималния размер на акциза за цигарите, като се препоръчва държавите-членки постепенно да увеличават размера на акциза.

Очакваният максимален положителен ефект за бюджета за периода 2016-2018 г. е в размер на 119 322 783 лв. при запазване на нивата на потребление на цигари. Като мярка срещу контрабандата се забранява още пренасянето и превозването на ръчно свити над 40 къса.

Финансовият министър призна още, че се правят злоупотреби с акцизите върху горивата, които се използват за отопление. Затова се предлага пропан-бутанът и дизелът, когато са използвани за отопление, да не са с преференциална акцизна ставка. По думите му причината е, че след изписването им като горива за отопление, ги ползвали като моторни горива.

Очакваният ефект за бюджета от мярката е в размер на 71 млн. лева. Ведомствата, които се отопляват по този начин, ще се финансират през разходната част на бюджета. Горанов очаква хазната да бъде натоварена с по-малко от 20 млн. лв., като обясни, че този разход ще нарасне основно в системата на Министерството на образованието и науката.

Въвежда се и мярка за прекратяване на практиката от недобросъвестни лица със задължения към Агенция „Митници“ да заобикалят заплащането на дължимото чрез прехвърляне на дружеството-длъжник на безимотни лица и създаване на нови дружества.

Владислав Горанов коментира и бежанският поток, като по думите му той ще натовари бюджета. За да се справи с проблема, държавата ще трябва да задели повече средства за "Гранична полиция" и МВР.

"За радост последствията за България не са в същия мащаб, който други държави-членки на ЕС срещат", коментира той.

След като вчера правителството обяви, че ще бъде създадено специализирано звено между МВР и прокуратурата, което приоритетно ще разследва организаторите на мрежите за трафик на бежанци, Горанов разясни, че то ще е инструмент за по-добра координация и не очаква ангажирането на допълнителен финансов ресурс.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст