Румънският бюджет е по-прозрачен от нашия

хотел "Радисън София" Дискусия за състоянието и перспективите за развитие на българската икономика на тема: "Необходим ли е фискален борд?"Георги Ангелов - старши икономист на Институт "Отворено общество" -Лъчезар Богданов - управляващ съдружник

Бюджетът на Румъния е по-прозрачен от този на България. Това сочат данните на Индекса „Отворен бюджет”, което е единственото международно независимо сравнително изследване на бюджетната прозрачност. Според резултатите страната ни е във втората група с 65 точки за прозрачност на бюджета от общо 100 – с 10 точки по-малко от тези на Румъния. Данните от изследването представиха икономистите Георги Ангелов и Лъчезар Богданов.

По думите на Ангелов по критерии „публикуване на информация” Румъния ни изпреварва, а ние стоим на едно място. Лъчезар Богданов обясни, че съществена слабост у нас е и участието на гражданите във формулирането на бюджетните приоритети.

Индексът „Отворен бюджет” изследва бюджетната прозрачност и участието на обществото в бюджетния процес. Той се изчислява от 0 до 100, а получената оценка е за това колко е изчерпателна публикуваната бюджетна информация, обясни икономистът Георги Ангелов. Държавите се разделят на пет групи по прозрачност, като България е във втората група с 65 точки, редом до Южна Корея.

„Основните резултати от изследването на бюджетната прозрачност по света са не много позитивни. По-голяма част от населението на страните няма достъп до бюджетна информация. Само 24 страни имат оценка над 60%, т.е. предоставят достатъчно информация. България е част от тези 24 страни”, обясни Богданов.

За оценката по индекса има значение публикуването на информацията. Румъния ни изпреварва по индекса с 10 точки, като оценката й е общо 75 от 100.

„Румъния ни изпревари от последния индекс, т.е. румънците бяха по-назад. Публикуваха малко, а сега изведнъж започнаха да публикуват много повече информация. Не е толкова трудно страни от Африка и Латинска Америка да публикуват много информация, въпросът е защо ние не можем да публикуваме повече. Другите страни леко вървят напред, а ние седим на едно място последните години”, каза още Богданов.

Икономистът Лъчезар Богданов обясни, че оценката за участието на гражданското общество в бюджетния процес, е доста по-ниска от оценката за прозрачност на бюджетните документи. Съществена слабост у нас е слабо участие във формулирането на бюджетните приоритети в рамките на изпълнителната власт.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст