Хората се умориха от компромати, искат да видят добро управление. Това заяви лидерът на АБВ Георги Първанов пред БНТ.
"От изборите на 2001-ва се видя, че който компромат вади, от компромат си отива. Далеч преди това беше партийната книжка на Софиянски", припомни той своята изборна победа за държавен глава, когато бившият вътрешен министър Богомил Бонев извади досието на Първанов.
Той защити кандидатурата на Георги Кадиев за столичен кмет, издигнат от новата коалиция "Сердика", в която влизат АБВ и Български социалдемократи. "Той има 6 години в столичния общински съвет, време през което, не търка банките, а беше един от най-активните", защити избора си Първанов.
Според него отдавна не може да се говори за монопол в левицата. "Чета решенията на Висшия съвет, там стратегическата цел е да се удари АБВ, това е неамбициозно. Тогава, когато ГЕРБ са овладели всички институции да си мерим влиянието в левицата, е несериозно", заяви президентът на България (2002-2012 година).
Първанов отказа да коментира изказването на кандадат-кмета на БСП Михаил Мирчев, който нарече Георги Кадиев:"наглец". "Такава дума ли е използвал? Това не е поведение, което аз бих коментирал. За 25 години не съм си позволил подобен речник, това не е професорския речник. Искам г-н Кадиев и всички кандидати да спорят по политиките, с по-малко квалификации", заяви лидерът на АБВ.
Той съобщи, че в около 40 общини, в които неговата партия ще участва заедно с БСП в различен формат. "Няма случай, в който БСП да са подкрепили кандидат на АБВ. От това губи левицата. Д загубиш местните избори, това е стратегическа цел", каза бившият държавен глава.
"АБВ не подкрепи закона за борба с корупцията, защото е слаб, може да се окаже вреден. Може да се създаде независима, равноотдалечена от всички институции нова структура. Какъв е смисълът да създадете нова структура, чийто шеф е назначен от министър-председателя? Хляба и ножа в едни ръце. Да не говорим за това, че залагаме доноса като основа на борба с корупцията. Казах, че ако се приеме този закон, оОчаквам на другия ден след приемането на закона 1000 доноса – за всеки депутат, министър", заяви Георги Първанов.
Той е разочарован, че авторът на закона – Меглена Кунева планира да внесе проекта без промени след 3 месеца. "Защо не направиха това, което направи Калфин със закона за пенсионната реформа", каза лидерът на АБВ.
"Топката е и в парламента, той е този, който да направи анализа. Може да направим още 10 закона, които не работят", каза той по отношение на борбата с корупцията и законите, които я регламентират. Според него в много от случаите в Румъния, където тази битка има известни реални измерения: "Става въпрос и за политическа саморазправа. Законът се прави от специалисти, трябва да се направи това, от което имат нужда българите".
Относно "съветването" от страна на чужди посланици за вътрешната ни политика, Първанов смята, че много ни е паднал авторитета, след като под път и над път посланиците ни дават акъл да приемаме наща, които ги няма в техните страни. "В България се раждат идеи, които чрез Брюксел ни се връщат като наредби. Трябва да имаме характер да отстояваме националните си интереси", каза Първанов.