"Благодарим ви, че приехте поканата ни за разговор днес", гласи първият ред от документ от две страници, до който се добрали журналисти от агенция "Блумбърг нюз". А разговорът е бил използван като основание да бъде уволнен поне един от търговците на "Дойче Банк", замесени в скандала за манипулирането на базовите междубанкови лихви ЛИБОР. Любезният увод бързо отстъпва място на същинската и далеч по-неприятна част – разговора, в който на поканения служител се обяснява, че ръководството е решило да прекрати трудовия му договор заради огромни нарушения. Които, по оценка на банковото ръководство, "са достатъчно сериозни, за да навредят на бизнеса и на репутацията на институцията". Накрая става ясно, че уволнението влиза в сила незабавно и изхвърленият служител няма право на предизвестие или на обезщетение.
Текстът е част от документацията, разкриваща вътрешните дискусии на банковите мениджъри по какъв начин да бъдат отстранени водещи дилъри като Гийом Адолф и Кристиян Битар, замесени в скандала с ЛИБОР, който се разрази през 2011-а. "Дойче Банк" плати на световните финансови регулатори рекордно високата глоба от 2.5 млрд. щ. долара заради лихвените манипулации на нейните служители през април 2015-а. Нещо повече, германският кредитор бе сериозно критикуван от британския финансов надзор заради "неприемливо бавния и неефективен отговор" на въпросите, свързани с "фалшиви, неточни или подвеждащи" обяснения. Реакцията на "Дойче Банк" пък е обилна електронна кореспонденция, писма и конфиденциални паметни записки, включени в официалния й августовски отчет до германския финансов регулатор BaFin от бившия шеф на управлението за глобални финанси Алан Кльоте. Очевидно той и колегите му са преценили, че ще им излезе по-евтино да платят 70 хил. паунда обезщетение за несправедливо уволнение, отколкото да рискуват с един обстоен преглед на казуса. Защото в крайна сметка може да изскочи информация "в ущърб" на "Дойче Банк", свързана с разследването на манипулациите на ЛИБОР.
Документите, за които става дума, са свързани с дейността на водещите търговци Адолф и Битар. И двамата бяха разпитвани от английските следователи по аферата с базовата междубанкова лихва, но срещу нито един от тях не бяха повдигнати обвинения. Битал получи премия от 90 млн. паунда през 2008-а (преди да избухне скандалът с ЛИБОР). Адолф пък сключи извънсъдебно споразумение с "Дойче Банк" през 2013-а, тъй като кредиторът се опита да задържи част от определеното му допълнително възнаграждение в акции.
По оценка на юристи "сиренцето" в офертата към съкратените е предложението работодателят да продължи да плаща разходите им по делата, а те да сътрудничат на банката и да не внасят искове за обезщетение. Това е важен момент, като се има предвид, че бивши служители на водещи интернационални кредитни институции като "Ситигруп", "Ейч Ес Би Си холдингс" и "Лойдс бенкинг груп" внесоха съдебни искове срещу бившите си работодатели за уволнения, свързани с разследванията за манипулирането на ЛИБОР. "Дойче Банк" загуби във Франкфурт подобно дело срещу четирима търговци в Германия, изгонени през 2013-а – по-късно те бяха възстановени на работа в банката.
Във Великобритания повечето трудови жалби трябва да се внасят в рамките на три месеца след съкращението. Обезщетенията по тях са ограничени до 78 300 англ. лири, освен ако не се констатира дискриминация или ищецът не получи статус на информатор.