Уволнени с благодарност

уволнения

"Благодарим ви, че приехте поканата ни за разговор днес", гласи първият ред от документ от две страници, до който се добрали журналисти от агенция "Блумбърг нюз". А разговорът е бил използван като основание да бъде уволнен поне един от търговците на "Дойче Банк", замесени в скандала за манипулирането на базовите междубанкови лихви ЛИБОР. Любезният увод бързо отстъпва място на същинската и далеч по-неприятна част – разговора, в който на поканения служител се обяснява, че ръководството е решило да прекрати трудовия му договор заради огромни нарушения. Които, по оценка на банковото ръководство, "са достатъчно сериозни, за да навредят на бизнеса и на репутацията на институцията". Накрая става ясно, че уволнението влиза в сила незабавно и изхвърленият служител няма право на предизвестие или на обезщетение.

Текстът е част от документацията, разкриваща вътрешните дискусии на банковите мениджъри по какъв начин да бъдат отстранени водещи дилъри като Гийом Адолф и Кристиян Битар, замесени в скандала с ЛИБОР, който се разрази през 2011-а. "Дойче Банк" плати на световните финансови регулатори рекордно високата глоба от 2.5 млрд. щ. долара заради лихвените манипулации на нейните служители през април 2015-а. Нещо повече, германският кредитор бе сериозно критикуван от британския финансов надзор заради "неприемливо бавния и неефективен отговор" на въпросите, свързани с "фалшиви, неточни или подвеждащи" обяснения. Реакцията на "Дойче Банк" пък е обилна електронна кореспонденция, писма и конфиденциални паметни записки, включени в официалния й августовски отчет до германския финансов регулатор BaFin от бившия шеф на управлението за глобални финанси Алан Кльоте. Очевидно той и колегите му са преценили, че ще им излезе по-евтино да платят 70 хил. паунда обезщетение за несправедливо уволнение, отколкото да рискуват с един обстоен преглед на казуса. Защото в крайна сметка може да изскочи информация "в ущърб" на "Дойче Банк", свързана с разследването на манипулациите на ЛИБОР.

Документите, за които става дума, са свързани с дейността на водещите търговци Адолф и Битар. И двамата бяха разпитвани от английските следователи по аферата с базовата междубанкова лихва, но срещу нито един от тях не бяха повдигнати обвинения. Битал получи премия от 90 млн. паунда през 2008-а (преди да избухне скандалът с ЛИБОР). Адолф пък сключи извънсъдебно споразумение с "Дойче Банк" през 2013-а, тъй като кредиторът се опита да задържи част от определеното му допълнително възнаграждение в акции.

По оценка на юристи "сиренцето" в офертата към съкратените е предложението работодателят да продължи да плаща разходите им по делата, а те да сътрудничат на банката и да не внасят искове за обезщетение. Това е важен момент, като се има предвид, че бивши служители на водещи интернационални кредитни институции като "Ситигруп", "Ейч Ес Би Си холдингс" и "Лойдс бенкинг груп" внесоха съдебни искове срещу бившите си работодатели за уволнения, свързани с разследванията за манипулирането на ЛИБОР. "Дойче Банк" загуби във Франкфурт подобно дело срещу четирима търговци в Германия, изгонени през 2013-а – по-късно те бяха възстановени на работа в банката.

Във Великобритания повечето трудови жалби трябва да се внасят в рамките на три месеца след съкращението. Обезщетенията по тях са ограничени до 78 300 англ. лири, освен ако не се констатира дискриминация или ищецът не получи статус на информатор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст