КФН клати „Малкото Макао“ в Мусачево

Стивън Ло

България е напът да изгуби най-голямата китайска инвестиция на Балканите заради странно решение на Комисията за финансов надзор. КФН спря дейността на български инвестиционен посредник, опирайки се на невероятни основания. А става дума за дружество, което движи нещата на китайците по набиране на капитала за огромния проект. Посредникът не е от най-големите, но работи и има добра репутация. Мениджърите му били раздрусани от случващото се. А то се съдържа в следния текст: „Комисията за финансов надзор информира инвестиционната общност, че към момента „Златен лев брокери“ ООД, с настоящо наименование „Цитадела кепитъл мениджмънт“ ООД, не може да осъществява дейността си като инвестиционен посредник, тъй като няма назначени служители“. Това отсече КФН преди дни.

В съобщения, публикувани на сайта на комисията, тя уведомява инвеститорите, потенциалните инвеститори и всички заинтересовани страни, че на 24 август 2015 г. в Търговския регистър към Агенцията по вписванията е нанесена промяна в състава на съдружниците на инвестиционен посредник „Цитадела кепитъл мениджмънт“ ООД. Според промените от същата дата наименованието на дружеството „Златен лев брокери“ ООД вече е „Цитадела кепитъл мениджмънт“ ООД. Освен това посредникът има ново седалище и адрес на управление.

„Видно от справка в Търговския регистър към Агенцията по вписванията на 24 септември 2015 г. са заличени управителите на ИП „Цитадела кепитъл мениджмънт“ ООД Николай Чорбаджийски и Свилен Първулов и към настоящия момент няма вписани други управители“, посочва регулаторният орган.

Направихме опити да разберем подробности за тези странности, но информация ни бе отказана. За „БАНКЕРЪ“ един от съдружниците в дружеството заяви, че на управителите им е отказано вписване заради формална грешка.  А това означава да бъде спрян проектът на китайския предприемач Стивън Ло, известно като Малкото Макао в Мусачево, защото „Златен лев брокери“ са организирали първичното публично предлагане (IPO) на китайците. Освен това "златните левове" са организатор и на най-голямата емисия на варанти в историята на българския капиталов пазар, която започна да се търгува на 22 юни тази година. Става въпрос за процедура по увеличение на капитала до 6.8 млрд. лв. на компанията на инвеститора от Хонконг Стивън Ло "Кепитъл консепт лимитед" (бивша "Уелкъм холдингс"). Ло и дружеството му Bulgaria Development Holdings Limited (BDHL) стоят зад мегапроекта за градски туризъм "Света София" край софийското село Мусачево. Спирането на дейността му поставя под въпрос най-големия частен китайски проект на Балканите. Той има статут на приоритетен инвестиционен проект, защото в него ще бъдат вложени над 100 млн. лв. и ще бъдат разкрити поне 200 работни места.

(За да набере средства за грандиозния си проект, който се простира върху 1.3 млн. кв. м в района на Елин Пелин, инвеститорът започна процедура по увеличението на капитала с т.нар. варанти. Това са инструменти, които дават право, но не задължават притежателите им да запишат акции на компанията при определена цена.)

Отделно КФН отказа и нотифицирането на посредника на европейския пазар, с което на практика лишава китайските инвеститори от възможността да привличат европейско финансиране.

Според независими наблюдатели едва ли има нещо нередно, камо ли скандално в процеса на промените в капитала на дружеството. На 12 август то съобщи, че "Златен лев Холдинг" АД продава дяловете си в "Златен лев брокери" ООД. Продажбата на притежаваните от холдинга 1680 дяла е извършена на 7 август 2015 година. Цената на продажбата е 148.21 лв. за дял. Така общата сума по сделката е 248 992.8 лева. Пакетът представлява 60% от капитала на "Златен лев брокери" ООД. Номиналната стойност на 1 дял е 100 лева. Според отчета на дружеството за 2014-а размерът на регистрирания му капитал е 280 000 лева.

В края на миналата година инвестиционният посредник се контролира от "Златен лев холдинг" АД, който има дял от 60% от капитала. Другите съдружници са: "Консултантска група" АД с дял 20%, Любен Витанов с 9.44%, "Юнивърс Трейд" ООД с 8.56% и Николай Чорбаджийски с 2 процента. Според годишния финансов отчет дружеството е приключило с печалба през 2013 и 2014 г., тя даже расте (2013-а – 25 000 лв., 2014-а – 26 000 лв.). Фирмата има собствени активи за 337 000 лв., в това число 355 000 лв. са паричните й средства. Сумата на получените чужди активи е 23.188 млн. лв., в т.ч. ценни книжа на клиенти за 22.733 млн. лв. и парични средства на клиенти за 58 000 лева.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст