Захранват с милиони разследването „КТБ“

Иван Гешев

Разследването за източване на Корпоративна търговска банка ще глътне 400 хил. лв. само за комплексна съдебно-счетоводна експертиза. Нищо, че вече втора година от него няма практически никакви резултати. А прокуратурата мълчи в продължение на месеци за хода на досъдебното производство, оставяйки впечатлението, че по него нищо не се прави. Тази седмица кабинетът реши да отпусне парите за експертизата. По закон тя трябва да бъде платена от бюджета на държавното обвинение, което я поръчва. Но в него такъв разход не е планиран, а прокуратурата не може да покрие дълговете си по осъдителни решения за провалени разследвания, така че масрафът ще поеме отново данъкоплатецът.

Въпросната експертиза трябваше да е готова още преди година, но забавянето й вероятно служи и като оправдание за това, че делото стои на трупчета. В края на юни главният прокурор Сотир Цацаров каза, че проблемът е в липсата на средства, но никой не предполагаше, че става въпрос за толкова голяма сума. Вероятно размерът й ще бъде обяснен със сложността и обхвата на задачата. Разследващите обаче разполагат отдавна с консултантските доклади на одитните компании, въз основа на които банката беше фалирана, и е твърде вероятно те да бъдат ползвани за експертизата. В тези доклади беше "открита" четиримилиардната капиталова дупка в банката, след като прокуратурата обяви, че от нея са източени 206 млн. лева. 

Формално разследването започна в края на февруари 2014 г. по сигнала на "Протестна мрежа" до Цацаров срещу мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев, срещу депутата от ДПС Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева и срещу новопоявилия се политик Николай Бареков. Четири месеца по-късно обаче беше нанесен удар единствено срещу банкера, което породи ликвидна криза в банката и принуди ръководството на КТБ да поиска поставянето й под специален надзор. Първоначално обвинения бяха повдигнати срещу изпълнителния директор Орлин Русев, главната касиерка Маргарита Петрова, главната счетоводителка Мария Димова и заместничката ѝ Борислава Тренева-Кючукова.

След това прокуратурата обвини изпълнителните директори Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, както и ръководителя на  управление "Кредитиране" в банката Георги Зяпков за умишлена безстопанственост. А срещу Цветан Василев беше повдигнато задочно обвинение за длъжностно присвояване в особено големи размери. В престъпления по служба пък са обвинени бившите подуправители на БНБ Цветан Гунев и Румен Симеонов. Според обвинителния акт срещу Цветан Василев той е склонил Маргарита Петрова и Орлин Русев да се разпоредят със сумата от 206 млн. лева. Към днешна дата обаче все още няма никаква яснота къде са отишли парите и възползвал ли се е той по някакъв начин от тях. Още тогава държавното обвинение обяви, че са формулирани задачите на финансово-счетоводна експертиза, която ще бъде възложена на "международна организация с безспорен експертен опит."

Най-интересното около комплексната експертиза е всъщност кой ще лапне парите. През юни Фондът за гарантиране на влоговете сключи договор с международната консултантска компания "Аликс Партнърс Сървисис ЮКей", която да проследи паричните потоци и движението на активите на КТБ. Миналата седмица стана ясно, че докладът за свършената работа от "АликсПартнърс" е готов и предстои разглеждането му от фонда и от синдиците на банката, тъй като бил обемен и запознаването с изводите в него изисквало време. Това поражда обаче въпроса как една чуждестранна компания е свършила толкова много работа за толкова малко време? И още един въпрос – какъв е авторският й принос?

Цената на свършеното от консултанта остава в тайна. Но според някои източници тя възлиза на 22 млн. евро, които явно ще бъдат платени от масата на несъстоятелността за сметка на нейните кредитори. Още по-интересно е дали същата "Аликс Партнърс" няма да влезе и в ролята на вещо лице по наказателното дело, осребрявайки допълнително услугите си за сметка на бюджета. Такава възможност подсказа направеното преди време от Сотир Цацаров предположение, че е възможно служители на консултантската компания да бъдат привлечени като експерти в изготвянето на съдебната експертиза за КТБ.

Съпоставянето на думите и действията във връзка с разследването и експертизата по него поставят въпроса дали не е в ход поредното източване на средства в полза на онези, които съсипаха банката. Защото действията на държавата в производството по несъстоятелност тънат в пълна информационна мъгла. Както писахме нееднократно, от седмичните отчети на синдиците не може да се разбере буквално нищо, тъй като всички имена на участници в това производство – физически и юридически лица, са заличени с мотив да се запази банковата и професионалната тайна. Но в условията на тази "прозрачност" са възможни невероятни финансови и кадрови трансфери.

По наша информация например бившият временен синдик на "Технологичен център – Институт по микроелектроника" (ТЦ-ИМЕ АД) Даниела Куцева е наета от синдиците като адвокат на КТБ, въпреки че се издъни в предишната си роля. Очевидно синдиците Лазар Илиев и Росен Ангелчев не се притесняват и от обстоятелството, че в началото на този месец Куцева беше заличена от списъка на лицата, които могат да бъдат назначавани за синдици по Търговския закон. Това стана със заповед на правосъдния министър Христо Иванов след проверка на ведомствения инспекторат. Тя е направена по сигнал на член на управителното тяло на дружеството. Куцева беше назначена от скандалната Румяна Ченалова от Софийския градски съд – като временна обезпечителна мярка в защита на кредиторите. Но в дейността й са установени куп нарушения.

През юни 2014 г., ден преди да встъпи в длъжност, тя вече е сключила договор за охрана от името на дружеството. Освен че още не е имала качеството на временен синдик, тя не може самостоятелно да го ангажира с договори в това си качество, а само да дава съгласие по тях. А сключеният едногодишен договор за охрана на офиса на ТЦ-ИМЕ се оказал крайно неизгоден. За да е по-богата интригата, охранителната фирма "Делта гард" ООД е същата, която Ченалова одобри по делото за несъстоятелност на дружеството "Белведере". Временният му синдик Панайот Велков беше изгонен по същия начин, след като гръмна скандалът "Гнили ябълки".

Куцева осигурила 25 000 лв. месечно на "Делта гард" ООД за три 24-часови поста и за един пост на 12-часов режим за офиса на дружеството в София. След като разбрала обаче, че разследващи от столичното следствие са иззели от офиса документацията, която трябва да се охранява, тя уведомява съда, че е поставен само един пост на 24-часов режим. Но за да осигури същата сума за охранителната фирма и занапред, сключила анекс към договора със същите параметри. И въпреки уговорената в него неустойка за виновно неизпълнение в размер на 30 месечни вноски Куцева все пак плащала договореното. Но не вписвала всяко свое действие по управление и разпореждане, както изисква законът. След като била освободена на 5 декември 2014 г., пък забавила с месец представянето на окончателен доклад за това какво е свършила.

През март тази година Софийският апелативен съд отмени определението на Ченалова, с което беше наложен запор върху сметките на дружеството и му беше назначен временният синдик Даниела Куцева. Актът на Ченалова беше постановен по искане на свързваната с Делян Пеевски "Сиболе сървисис инкорпорейтид България". Искането беше мотивирано с това, че ТЦ-ИМЕ е в лошо финансово състояние, тъй като офшорният му собственик EFV International Financial Ventures дължал на "Техноекспортстрой" (дъщерна на "Сиболе") 14.5 млн. евро по отдавна развален договор за поръчка. Ченалова назначи Куцева едновременно за временен синдик на ТЦ-ИМЕ и EFV, въпреки че те очевидно са с противоречиви интереси. После стана ясно, че целта на схемата е винаги една и съща – завладяване на апетитни активи, държани от Цветан Василев. Само капиталът на ТЦ-ИМЕ е в размер на 13.5 млн. лв., като дружеството държи пряко или чрез дъщерни фирми част от капитала в печатница "Родина", вестник "Новинар", стъкларските заводи "Рубин" в Плевен и в Парачин, Сърбия, русенската корабостроителница, ФК "Ботев", БТК.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст