Планът „Юнкер“ инвестира в бъдещето

Вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева по време на четвъртия форум за икономическото бъдеще и развитие на Югоизточна Европа

Планът "Юнкер" стимулира управлението на XXI век. От българска гледна точка без съдебна реформа, създаването на правила, без честност на пазара, той няма да се реализира. Това заяви вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева по време на четвъртия форум за икономическото бъдеще и развитие на Югоизточна Европа, организиран от издание "Икономист” в София.

"Задачата на политиците, при разгръщането на този план е, да преминат в тази област, от която никой не може да ни замени – в създаването на среда. Ако има среда, планът ще разцъфне", увери Кунева. По думите й инвестиционният план на Европейската комисия не е, за да стимулира кохезионна политика или инфраструктурата на ЕС, а чрез еднакви стандарти и критерии, бизнесът в пакта да се чувства еднакво обгрижван. 

Кунева изтъкна, че чрез него ще се чертаят икономическите приоритети на Европейския съюз. "Нещо като мрежа, която остава, за да хване най-необходимите, изпуснати от други политики, които се развиват по-бавно и имат по-дълга историческа традиция", обясни вицепремиерът. По думите й с тази инвестиционна политика не просто се обещават едни пари, а те бързо ще бъдат давани за реализирането на проекти свързани с бъдещето. Такъв пример според нея е икономиката на здравето, тъй като ЕС в момента бил най-силен от всички останали в сферата на здравните услуги. Кунева напомни, че именно Българската банка за развитие ще финансира у нас подобни проекти. 

Тя коментира още, че България не може да продължава да е страна, която нито е в, нито е извън Шенгенското пространство. По думите й това застрашава сигурността както на България и на Румъния, така и на ЕС. 

Вицепремиерът коментира още, че имигрантската вълна не може да се тълкува като събитие, свързано с внасянето на мозъци. А като събитие, с което на външните граници на ЕС се спасяват човешки животи, бягащи от война. "В момента спасяваме животи и нищо друго. Трябва да направим така, че хората, идващи в България и ЕС, да бъдат готови да се интегрират и да научат език и умения", изтъкна Кунева. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст