Съдружници по неволя

пари

Облигационният заем може да подкрепи един проект, но може и да натежи върху финансите на компанията при критична ситуация в икономиката или в дейността на фирмата. Това се случва сега с повечето български дружества, които имаха късмета да осребрят по този начин идеите си преди години. Сега обаче се налага да правят корекции в параметрите на издадените от тях емисии на дългови книжа, за да закрепят финансите си и да изпълнят погасителния план, представен пред кредиторите. А те пък имат пълното основание да са взискателни…

Проблемните облигационни емисии на български компании вече не са рядкост. Кредиторите им обаче бдят и не допускат изненади. Именно те активно търсят решение на проблемите и така променят ситуацията на пазара у нас. Това е и начин да дисциплинират емитентите.

Параметрите, които кредиторите могат да регулират, включват промяна на остатъчния срок до падежа на облигационния заем, а също гратисните периоди за плащания и лихвените проценти. Дружествата вече са се възползвали от тези възможности. А притежателите на дългови книжа все пак държат да получат нещо повече от вложението си, а не просто да си върнат сумата, с която са кредитирали фирмата. Облигациите са познати като ценни книги с фиксиран доход, защото се знае точната сума, която ще получи инвеститорът, ако задържи облигацията до нейния падеж. Това, разбира се, е важното, но със същия успех биха могли да държат парите си в банка.

Още повече че търговията с облигации почти липсва на "БФБ-София" и най-често се налага да се коментират проблемите при повечето емисии. През третото тримесечие никой не пожела да вземе пари чрез такъв заем, а практиката е повечето инвеститори да си държат книжата до падежа.

Очакванията на кредиторите бяха, след като фирмите са получили отстъпки, да покажат малко повече сигурност и предвидимост при плащанията. Но динамичната икономическа среда у нас и по света оказва своето влияние. Пример за това е "Никром тръбна мебел" АД от Ловеч – един от големите производители на мебели у нас, чиито изделия намират пазар в чужбина (основни клиенти са шведската "Икеа" и "Калигарис" – Италия). Но явно и това не е достатъчно – приходите от продажба на готова продукция през първото шестмесечие намаляват двойно. Спадът се обяснява с преминаването от голям обем еднотипни изделия с ниска стойност към по-малък обем разнородни изделия от по-висок клас със значително по-голяма стойност. Заедно с това е направена и диверсификация на клиентското портфолио. Целта е да се намали зависимостта от малко на брой големи клиенти. В същото време и разходите са свити, но свободните парични средства за разплащане си остават ограничени.

И логично се стигна до съобщението от банката довереник, че през септември не е извършено лихвено плащане по облигационния заем. В този случай влиза в сила предпазната клауза за кредиторите – при неизпълнение на изискуемо задължение за плащане на лихви и/или главница по емисията повече от 30 дни от датата на падежа, се смята за неизпълнение на условията по първата емисия и е основание облигационният заем да бъде обявен за предсрочно изискуем.

През юни кредиторите на "Никром тръбна мебел" се съобразиха с трудностите на дружеството и приеха искането на мебелната фирма за удължаване на срока до падежа на издадената емисия до 20 март 2018 година. Определиха и едногодишен гратисен период за издължаване по главницата по заема. Това може да стане до 20 юни следващата година, предвижда новият погасителен план. В добавка обаче кредиторите изискаха учредяване на втора по ред ипотека върху обезпечението на облигационната емисия във връзка с предстоящо сключване на договор за кредит за финансиране на дейността на компанията. Иначе "Никром тръбна мебел" няма просрочени задължения към персонала си, към бюджета, за лихви и главници по ползвани кредити от ОББ и от  "Българска банка за развитие" АД, уточняват от мебелната фирма. До момента тя винаги е успявала да се справи с финансовите трудности.

Компанията е част от групата "Никром" (с дял от 68.28% в капитала), а "Никром индъстри" ЕООД държи още 31.66% от книжата с право на глас.

Проблемите по облигационните емисии вероятно ще продължат да преследват през тази година и фирмите емитенти, и инвеститорите, които са си купили дългови книжа. Недостигът на пари ще бави едните при редовното издължаване по взетите заеми, а другите ще търсят начини да се спасят от това си вложение.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст