Европари за евтини кредити

Пари

Европейската комисия одобри новата оперативна програма "Инициатива за МСП". Чрез нея 100 млн. евро от фондовете на Евросъюза ще бъдат дадени на българския бизнес под формата на кредити. Или казано иначе, част от безвъзмездното европейско финансиране всъщност ще стане възмездно. И освен че за него ще се плащат лихви (пък било то и по-ниски от пазарните), накрая цялата получена сума ще трябва да се върне.

На практика тази програма ще копира до голяма степен познатата ни от предишния програмен период инициатива "Съвместни европейски ресурси за микро- до средни предприятия", известна като "Джереми" (JEREMIE). Чрез нея в периода 2007-2013-а България използва 61.4 млн. евро от Европейския фонд за регионално развитие за създаването на финансов инструмент, който да дава гаранции срещу кредитни загуби. Така малкият и средният бизнес можеше да тегли по-лесно нисколихвени заеми в размер от 5000 до 1.875 млн. евро. По последни данни, чрез "Джереми" и в резултат на значителния мултиплициращ ефект, над 4000 предприятия са получили кредити на обща стойност над 300 млн. евро. Плановете сега са с новите 102 млн. евро, пренасочени от "Иновации и конкурентоспособност", в следващите години да бъдат отпуснати заеми за общо 408 млн. евро. Освен със средства по оперативната програма те ще бъдат гарантирани и с пари от COSME/HORIZON 2020, както и с ресурс на Европейския инвестиционен фонд и Европейската инвестиционна банка.

На практика нашата страна е избрала да се възползва от възможността, която й дава чл.39, § 2 (а) от еврорегламента 1303 – а именно осигуряване на капиталово облекчение на финансови посредници за нови портфейли за дългово финансиране. За целта е прието да се вземат 102 млн. евро от приоритетната ос "Предприемачество и капацитет за растеж на МСП" на програмата "Иновации и конкурентоспособност". В случая не става дума за някакво изрично задължение, спуснато от Брюксел, а за съвсем доброволно и осъзнато решение на българските управници. Те мотивират решението си с анализ на Европейската комисия, който показва, че заради икономическата криза около 37% от малките и средните предприятия у нас са намалили броя на служителите си, а 22% са съкратили трудовите възнаграждения. 

Представители на Европейския инвестиционен фонд вече водят дискусии с няколко български банки. Определени са седем кредитни институции, с които ще се проведат допълнителни срещи за предлагането на гаранционните инструменти. Става дума за "Райфайзенбанк (България)", СИБАНК, "Уникредит Булбанк", "ПроКредит Банк" (България), "Обединена българска банка", "Първа инвестиционна банка", "Сосиете Женерал Експресбанк" и "Алианц Банк" (България). Впрочем, изборът не е никак случаен, тъй като всички изброени работеха и по инициативата "Джереми".

Управлението на споменатите 102 млн. евро, предназначени за подкрепа на българските малки и средни дружества, ще се ръководи от Инвеститорски борд (Съвет на инвеститорите). В него ще влизат представители на Управляващия орган на програмата "Инициатива за МСП", на Европейския инвестиционен фонд, Европейската инвестиционна банка и Европейската комисия. За управляващ орган е определена Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" в Министерството на икономиката, но реално икономическият министър Божидар Лукарски ще дирижира нещата също както и при "Иновации и конкурентоспособност". Сертифициращ орган ще е дирекция "Национален фонд" в Министерството на финансите. През това звено ще се извършват всички плащания. Одитът пък е поверен на Изпълнителната агенция "Одит на средствата от ЕС".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст