Николай Ваньов, CFA
Експерт FI и деривати, Инвестбанк АД
Инвеститорите определено фаворизираха международните пазари на държавен дълг през изминалата седмица. На фона на оформящото се глобално забавяне на растежа, както и след поредната доза негативни икономически новини от Китай, доходностите по основните суверенни дългове поеха надолу.
Основен двигател на спада отново бяха САЩ, където разочароващите данни за пазара на труда, както и негативните новини за инфлацията, свързани с понижаващите се цени на основните суровини, промениха очакванията на редица анализатори за повишението на основните лихви от Фед. Фючърсните контракти показват, че шансът за повишение на главния лихвен показател в рамките на текущата година е едва 30%, а в перспектива до март 2016 г. шансът му не превишава 50 процента. За сравнение – през август вероятността това да се случи бе над 70 процента.
Доходностите по десетгодишните трежърита поеха надолу през изминалата седмица, достигайки 2.018 % при спад от 7.1 базисни точки. През първите три дни книжата се търгуваха на нива от под 2%, като положителни данни за безработицата и успокояващи такива за индексите на потребителските и производствените цени доведоха до повишения в четвъртък и петък.
Във Великобритания ниската инфлация и липсата на повишение на доходите от труд поставят голямо изпитание пред "Бенк ъф Ингланд" от гледна точка на повишението на основните лихви. Анализаторите очакват институцията да последва Фед със забавяне от около шест месеца. Десетгодишните джилтове се търгуваха при търсена доходност до падежа от 1.775%, с 8.7 базисни точки по-ниска спрямо седмица по-рано.
Данните за икономиките на еврозоната отново изглеждат по-скоро негативни. Ниската инфлация и нулевият растеж най-вероятно ще накарат ЕЦБ да предприеме допълнително увеличение или удължаване на програмата по изкупуване на държавни дългове, като това бе в основната на продължаващия спад на доходностите, търсени от инвеститорите по книжата, емитирани от страните от ядрото на валутния съюз. Германското министерство на финансите успя да пласира петгодишни книжа при постигната доходност на аукциона от -0.03%, първи отрицателни нива от април насам. Десетгодишните бундове пък приключиха седмицата при търсена доходност от 0.553% и спад, равняващ се на 6.2 базисни точки. Промяната при френските ДЦК със сходен срок до падежа бе с -6.4 базисни точки – до 0.922 процента.
Очакванията за разширяване на обхвата и/или потенциала на програмата на ЕЦБ насочи инвеститорите към книжата на периферните на еврозоната страни, чиято доходност е сравнително по-примамлива. Испанското министерство на финансите обяви по-добри от очакваните резултати за ръста на данъчните приходи и намали целевото равнище за набиране на дълг през годината. На този фон десетгодишни италиански ДЦК приключиха седмицата със спад на търсените доходности от 2.6 базисни точки – до 1.802 процента. Понижението при десетгодишните италиански ДЦК се равняваше на 5.2 базисни точки – до 1.640 процента.
Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа