„Глобал Маркетс“, скандално известният инвестиционен посредник, на който КФН отне лиценза миналата година, се е наел да спаси пострадалия си събрат ИП "Сомони файненшъл брокеридж". Хора на GM, вече завърнали се от „изгнание“ в Малта, където посредникът беше регистриран, след като загуби правата си за България, вече са изкупили 10 на сто от собствеността в „Сомони“. Те очакват разрешението на КФН, за да продължат изкупуването. "По този начин хем ще спасим изтърбушения посредник, хем ще помогнем на КФН да се оправи с кризата на надзорните си функции, в която изпадна с този случай." Това коментираха източници от "Глобал Маркетс".
Да припомним, че „Глобал Маркетс“ се превърна в изкупителна жертва на атаките срещу банковата система в средата на миналата година. Посредникът беше уличен, че е водил SMS-война с цел да разклати финансовата стабилност на две български банки. Под политически натиск КФН отне лиценза му, но впоследствие проверки на ДАНС не установиха доказателства за подобно престъпно поведение.
Случаят, заварил Комисията за финансов надзор неподготвена, се състоеше в следното. Неизвестни кандидат-купувачи изтеглили пари на клиентите на инвестиционния посредник "Сомони файненшъл брокеридж". Собственикът на дружеството Николай Колев пък получава в началото на юни тази година оферта да продаде дела си от 99.99% на… неизвестен купувач. Той съобщил на регулаторите за намерението си да приеме предложението, но проверки или други действия не са последвали. Така инвестиционният посредник става притежание на Енчо Солаков, представител на „Демфор лимитид”. Солаков закупува и останалите 0.01% от фирмата от другия й собственик – Милена Кацарова.
Дотук всичко е ясно – обичайна търговска сделка. Това, което не е ясно обаче, е защо Колев не е изчакал, както се предполага по закон, одобрението на КФН. Да не говорим, че новият собственик – „Демфор лимитид”, въобще не е уведомил регулаторите за участието си в сделката. Въпреки явната нередност при прехвърлянето на компанията, Солаков получава документите на посредника, включително и оригиналния лиценз от КФН, вътрешните правила и договори с клиенти с Българската фондова борса, с Централния депозитар. И още по-важно: той взима пълномощно да ръководи оперативно дейността, да преговаря, да представлява посредника, да заявява прехвърляне на финансови инструменти, както и да се разпорежда с вещи, които са собственост на "Сомони". И следва предвидимият край – изпразнени са три банкови сметки, по които са се съхранявали пари от доверителното управление на клиенти, от договорите за брокерски услуги и собствените средства на самия посредник.
Реакцията на КФН е, меко казано според поговорката – след дъжд качулка. Българската фондова борса e задължена да спре за 10 дни търговията с финансови инструменти и компенсаторки, притежавани от "Сомони" и от негови клиенти. Така от 1 юли ръководството на БФБ отстрани посредника от търговията, при положение че „изчезването на парите” е установено на 25 юни. Въпросът е – можеше ли регулаторът да предотврати това развитие? Той е бил уведомен от Колев за намерението му да продаде своя дял още на 8 юни. Време за реакция и проверки е имало, но хората от КФН са пропилели това време.