Агенцията за приватизация ще продава на търг през "БФБ-София" акциите на 16 непублични дружества с държавно участие. Въпреки явната липса на интерес при всички предишни продажби досега се предлага същият списък от фирми, които не си намериха купувач и през август.
Началната дата на 36-я централизиран публичен търг е 19 октомври (понеделник), а крайната – 29 октомври, съобщиха представители на борсовия оператор. За акциите ще се плаща кеш, а само за една фирма – с компенсаторки. Общата минимална сума, която държавата може да събере срещу тези свои книжа, е около 10.104 млн. лева. Това би била твърде скромна сума на фона на планираните постъпления от приватизация и следприватизационен контрол през тази година общо за 147.256 млн. лева.
За раздържавяване ще бъдат предложени пакети от акции с над 1% от капитала в 12 дружества. Възможност за сдобиване с мажоритарен дял (над 51% от книжата с право на глас) предлага само едно дружество – ВМТ "Орбита" АД. Държавата продава 98.63% от капитала на туристическата агенция. Това са 179 697 акции, които агенцията иска да продаде по цена 2.62 лева. Общата минимална цена на пакета е 823 361 лева. Капиталът на други четири дружества, който може да бъде приватизиран, е по-малък от 1 процент. Най-дребният пакет се състои от една акция от дружеството производител на различни типове брашна – "Скът Мизия" АД. А за нея пък може да се плати само с компенсаторки.
Всъщност може да се каже, че този пореден търг се провежда само заради софийската фирма "Академика сий палас" АД, собственост на "Академика 2011" ЕАД. Вестник "БАНКЕРЪ" писа подробно за дружеството в своя брой 30 от 30 юли. На инвеститорите се предлагат 3 520 600 привилегировани налични акции (20% от капитала) с номинал от по 1 лв. всяка. Този път обаче наддаването започва от по-ниска цена – 2.12 лв. за един брой. А тя бе 2.36 лв. в 35-я ЦПТ. Това значи, че евентуалният кандидат трябва да има поне 7 463 672 лв., за да купи книжата. Това е най-голямата сума, която се иска за държавното участие в дружество от списъка на агенцията.
Експертите на Емил Караниколов са определили най-висока минимална продажна цена за пакета от налични акции на плевенската фирма "Мизия 2000" АД. Това е единственото ново име в списъка. Предлагат се 10 хил. броя (38.06% от капитала) с номинал по 50 лв. всяка. Наддаването започва от 45.14 лв. за един брой, което означава общо 451 400 лв., за да се купи целият пакет. "Мизия 2000" е в плана за приватизация на общински имоти за 2015 г. в Плевен. Общината притежава 16% от дружеството. Другите акционери са община Долни Дъбник (с 46.28%) и Министерството на земеделието и храните. Според кмета Димитър Стойков дружеството отдавна е фалирало и единственият му път е да бъде продадено. По този въпрос са водени разговори и със земеделския министър Десислава Танева.
Търговското дружество се занимава с проектиране, строителство, оборудване и управление на тържище за пресни и замразени плодове, зеленчуци и цветя, отдава под наем оборудване, търговски площи и съоръжения за сортировка, дообработка, пакетиране, замразяване и съхранение на всякаква селскостопанска продукция.
Втората по големина минимална продажна цена на търга е за 34.83% от капитала на варненския текстилен комбинат "Галатекс" АД. Тук акциите за продан са 78 866 броя, а се очаква приход от поне 823 361 лева. Агенцията предлага и 41.29% от производителя на химически синтетични и изкуствени вещества "Хентш" АД (бивш "Новохим" ЕАД). Става дума за 417 378 книжа с номинална и продажна цена от 1 лев.
За продан е и фирмата за производство на хартия "Лесилхарт" АД в Силистра. От капитала й се предлагат 29 процента. Минималната продажна цена е 208 236 лева. При търговеца на автомобили "Мототехника – I" АД – София, държавата пуска 650 акции с начална тръжна цена 30.24 лева. Така цената на пакета отива на 19 656 лева.
Интересно предложение са и акциите на "Черноморско злато" АД. Поморие се смята за най-добрия тероар за бяло грозде в България. Винарната е част от групата "Феста холдинг", която пък е собственост на банкерката Петя Славова. "Черноморско злато" изнася вина на невероятно разнообразни пазари. От Япония, САЩ, Германия и Франция до традиционно силния партньор Русия. Освен тези традиционни партньори винарната има силно присъствие в динамичните пазари на Полша, Прибалтика, Чехия, Словакия. Държавата иска да продаде своите 95 акции (0.0005%) за 190 лева.