Здравните търгове по каталог

свети георги

Публична тайна е, че обществените поръчки в здравния сектор „понамирисват“ и това е пределно ясно най-вече за здравния министър д-р Петър Москов. Преди няколко месеца в типичния си стил „право куме в очи“ Москов каза, че от поне пет правителства насам „се играе целият този цирк“ – в офертите на публичните търгове се пишат специфики, на които отговарят определени фирми и те печелят за сметка на тези, които предлагат най-добра цена. Москов даде за пример конкурсите за оборудване на лаборатории и онкологични центрове, за които апаратурата е много скъпа и за всеки изпълнител това означава добра печалба. "Това правителство обаче няма да се поддаде на натиска да пише такива специфики", отсече реформаторът.

Именно за да се  пресече щуробаджанащината, с постановление на правителството през юни бе създаден централизиран орган за контрол на обществените поръчки в здравеопазването. Той ще провежда търговете, ще избира изпълнителите и ще сключва рамкови споразумения чрез онлайн платформа за електронна търговия. Възлагането на процедурите пък ще се следи изкъсо от самия министър. Кога обаче ще заработи въпросният орган, един Господ знае. А междувременно болниците без проблем удържат челното място в антикласацията на тези, които правят най-много злоупотреби при конкурсите и нарушения на закона.

Поредното доказателство може да се открие в бумагите на Комисията за защита на конкуренцията. Само в рамките на десетина дни две от най-големите ни болници – Военномедицинска академия и „Свети Георги“, бяха уличени от нея, че са си поръчали нова апаратура по каталог на точно определени компании. Те не просто са задали „насочващи изисквания“, а направо са преписали почти до буква брошурите на фирмите, което си е доста безочливо. Но какво ли да се чудим, щом на цялото си безпаричие здравната каса може да си избира луксозни лимузини директно от каталога на известен френски автопроизводител?

Както отбеляза и Москов – „кучето е заровено“ в лабораториите. Пловдивската „Свети Георги“ (първоначално) бе заделила 334 000 лв. без ДДС за специално помощно оборудване за лабораторията си за образна триизмерна диагностика, каквато се използва предимно в онкологията за откриване на тумори. Болницата явно е имала не толкова скрити фаворити, които да й доставят необходимите автоматичен диспенсер, автоматичен инжектор, контейнери и техника за работа с радиофармацевтици. И вероятно всичко щеше да мине по мед и масло, ако „Канбера Пакард България“ ЕООД не се бе жалвало пред КЗК. Ощетените са приложили брошури на производители за всеки от апаратите, от които се вижда, че те напълно съвпадат с посочените специфики.

За инжектора за контраст например комисията е установила, че само модел SinoPower Series Injector покрива напълно изискванията на лечебницата – като бутони, дисплей, панел, спринцовка, функции, дизайн, размери, тегло. Същото е положението и при дефибрилатора – продукта на компанията OSATUS.COOP.LTDA с търговска марка Bexen cardio покрива дословно спецификите за свързаност, дисплей, бифазен и синхронизиран дефибрилатор, вградена памет, мрежово и акумулаторно захранване, брой шокове и т.н. Автоматичната диспенсираща система пък е "заета" от брошурата на COMECER S.p.A, а лъчезащитните средства са "едно към едно" с тези на Mirion Tehnologies. На всичко отгоре в методиката за оценка е написано, че максимален брой точки могат да получат само конкретни модели.

Прелюбопитно е и нещо друго. Седмица след обявяването на търга прогнозната му стойност е увеличена на 458 000 лв. без ДДС. Сякаш някой точно е изчислил колко ще струва техниката на (не)избраните фирми. Ще напомним, че през май служители на дирекция "Финансово разузнаване" в ДАНС влязоха в болницата, за да проверяват направените от "Свети Георги" обществени поръчки през последните две години. Резултатът от акцията така и не бе оповестен, но явно всичко си върви по старому.

На ВМА напоследък също не й върви с конкурсите. След скандала с нейното източване от частната клиника "Дерма прим" се разбра, че в периода 2011-2013-а всичките пет търга за доставка на храна на обща стойност към 24 млн. лв. с ДДС без изключение са печелени от фирма "Сейл комерс" АД, влизаща в портфолиото на собственика на майонезите "Олинеза" Александър Найденов. Болницата си намери по-изгоден за нея доставчик на манджа, докато "Сейл комерс" заведе дело в Софийския градски съд за неполучени по договорите общо 8 млн. лева. После антимонополната комисия отмени наддаването за абонаментна поддръжка на сградите на академията заради прекомерно високи финансови изисквания към потенциалните изпълнители. А сега "под ножа" на КЗК попадна и търгът за покупката на анестезиологична и реанимационна апаратура. Жалбата е на „Дъчмед Интернешанъл” ЕООД. За две от обособените позиции на стойност над 183 000 лв. комисията се съгласява с твърдението на "Дъчмед", че на зададената техническа спецификация отговорят единствено анестезиологичен апарат модел Fabius Plus XL и пациентен монитор Vista 120. Те се предлагат от германската компания Dragerwerk AG & Co. Оказва се, че параметрите в поръчката са преписани дословно от брошурите на двата апарата. Освен това в нея е записано, че анестезиологичният вентилатор трябва да отговаря на изискванията на стандарта ISO 8835-5. Той обаче е отменен както в Европа, така и в България и е чудно как експертите на толкова голямо здравно заведение не знаят тези неща.

За проблемите на болниците с обществените поръчки не е задължително винаги да се обвиняват директорите. Цели екипи подготвят документацията и управителят няма как да проследи всеки детайл. По-скоро в случая става дума за зле прикрит лобизъм. Или за "брак по сметка" между шефовете на отделенията, за които е предназначена апаратурата, и компаниите, които я произвеждат или търгуват с нея. Станалото в "Свети Георги" и във ВМА не е изолирано явление и е показателно за тъмните схеми, по които се движи цялата здравна система. Едва ли има дори една лечебница, която да провежда изрядни и "чисти" от подмолни интереси конкурси. Министър Москов се закани, че съвместно с прокуратурата и ДАНС ще ни покаже до края на месеца "как се действа срещу престъпни злоупотреби в сектора". Проблемът е, че много от болниците са скрити под "политически чадъри" и ще му е трудно да осъществи намеренията си, без да нагази в нечии територии.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст