През третото тримесечие на 2015-а активите на банковата система нарастват, а ликвидността й продължава да се засилва, се казва в анализа на БНБ за състоянието на банковия сектор към края на септември. Спрямо края на юни ликвидните активи се увеличават с 1.4 млрд. лв – до 25.1 млрд. лева. За деветте месеца на годината банковата система отчита печалба от 795 млн. лв., която с 194 млн. лв. повече в сравнение с миналата година. Увеличението се дължи най-вече на намалените разходи за лихви, които банките плащат по привлечените средства. Размерът на необслужваните кредити е 10.82 млрд. лева.
В последния работен ден на октомври на извънредно заседание Министерският съвет одобри законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2016 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2016-2018 г., която представлява мотивите към законопроекта. Очакванията за реалния растеж на БВП са през 2016 г. да достигне 2.1% и запазване на относително стабилни нива на растежа през 2017 и 2018 г., съответно 2.5% и 2.7 на сто.
Подробности четете на стр.9.
Българската банка за развитие (ББР) започва нова инициатива за индиректно микрофинансиране с подкрепата на Европейския инвестиционен фонд и Европейския механизъм на микрофинансиране "Прогрес". Целта на схемата за индиректно финансиране е предоставяне на нови микрокредити и микролизинги за бизнеса в размер до 24 999 евро. Програмата е насочена към предприятия с до 10 работници и активи до 2 млн. евро. Допустими бенефициенти са също самонаети лица, предприемачи, желаещи да започнат нов бизнес, лица, загубили работа или със затруднен достъп до кредитен ресурс.
Близо 450 млн. лв. е загубила хазната през 2014 г. заради съществуващите данъчни облекчения. Това се посочва в доклад на Министерството на финансите. От 24 преференции хазната е загубила 0.55% от БВП и 1.96% от всички данъчни приходи. За сравнение, загубите в хазната варират от 0.74% от БВП за Германия, 2% за Холандия и 4.9% за Полша до 12.8% за Великобритания.
Според проучване на международната одиторска и консултантска компания "Ърнст енд Янг" през 2014-а сделките по сливания и придобивания в страните от Централна и Източна Европа са на обща стойност от 16.5 млрд. долара, което е с 10.8% по-малко спрямо същия период на 2014 година. България и Унгария имат повече инвеститори. В България делът на финансовите инвестиции е висок поради увеличения брой сделки, сключени с български частни компании и фондове за рискови инвестиции, докато в Унгария причина за многото финансови инвестиции е активната дейност на фондовете JEREMIE (Joint European Resources for Micro and Medium Entrerprises), които трябва да разпределят ресурсите си до края на 2015.