Трезор

През третото тримесечие на 2015-а активите на банковата система нарастват, а ликвидността й продължава да се засилва, се казва в анализа на БНБ за състоянието на банковия сектор към края на септември. Спрямо края на юни ликвидните активи се увеличават с 1.4 млрд. лв – до 25.1 млрд. лева. За деветте месеца на годината банковата система отчита печалба от 795 млн. лв., която с 194 млн.  лв.  повече в сравнение с миналата година. Увеличението се дължи най-вече на намалените разходи за лихви, които банките плащат по привлечените средства. Размерът на необслужваните кредити е 10.82 млрд. лева.

 

В последния работен ден на октомври на извънредно заседание Министерският съвет одобри законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2016 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2016-2018 г., която представлява мотивите към законопроекта.  Очакванията за реалния растеж на БВП са през 2016 г. да достигне 2.1% и запазване на относително стабилни нива на растежа през 2017 и 2018 г., съответно 2.5% и 2.7 на сто.

Подробности четете на стр.9.

 

Българската банка за развитие (ББР) започва нова инициатива за индиректно микрофинансиране с подкрепата на Европейския инвестиционен фонд и Европейския механизъм на микрофинансиране "Прогрес". Целта на схемата за индиректно финансиране е предоставяне на нови микрокредити и микролизинги за бизнеса в размер до 24 999 евро. Програмата е насочена към предприятия с до 10 работници и активи до 2 млн. евро. Допустими бенефициенти са също самонаети лица, предприемачи, желаещи да започнат нов бизнес, лица, загубили работа или със затруднен достъп до кредитен ресурс.

 

Близо 450 млн. лв. е загубила хазната през 2014 г. заради съществуващите данъчни облекчения. Това се посочва в доклад на Министерството на финансите. От  24 преференции хазната е загубила 0.55% от БВП и 1.96% от всички данъчни приходи. За сравнение, загубите в хазната варират от 0.74% от БВП за Германия, 2% за Холандия и 4.9% за Полша до 12.8% за Великобритания.

 

Според проучване на международната одиторска и консултантска компания "Ърнст енд Янг"  през 2014-а сделките по сливания и придобивания в страните от Централна и Източна Европа са на обща стойност от 16.5 млрд. долара, което е с 10.8% по-малко спрямо същия период на 2014 година. България и Унгария имат повече инвеститори. В България делът на финансовите инвестиции е висок поради увеличения брой сделки, сключени с български частни компании и фондове за рискови инвестиции, докато в Унгария причина за многото финансови инвестиции е активната дейност на фондовете JEREMIE (Joint European Resources for Micro and Medium Entrerprises), които трябва да разпределят ресурсите си до края на 2015.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст