Страхът притиска дълговия пазар

Пари

Николай Ваньов, CFA

експерт, "Инвестбанк" АД

 

В унисон с възприетите вече като основни движещи фактори изминалата седмица на международните пазари на държавен дълг премина под знака на очакванията за развитието на паричните политики в еврозоната и САЩ. След като на последната среща на борда на Европейската централна банка (ЕЦБ) президентът Драги даде достатъчно ясен сигнал, че от институцията са готови да разширят обхвата на икономическите стимули, за да се справят с нулевата инфлация, в началото на седмицата основните ДЦК бяха търсени инвестиции, формирайки спад на доходностите.

Това обаче рязко се промени след публикуването на становището на Фед за развитието на паричната политика. Американската монетарна институция пропусна да спомене външните икономически рискове за страната, но пряко загатна за преразглеждане на основната лихва на предстоящата през декември среща. Анализаторите видяха в това ясен знак, че вероятността за повишение сега е твърде ниска. Доходностите по американските трежърита поеха нагоре според променените нагласи, като десетгодишните книжа се търгуваха при търсен доход до падежа от 2.154%, формирайки седмичен ръст от 6.6 базисни точки.

Очакванията на икономистите са, че Бенк ъф Ингланд ще действа с поне шестмесечно закъснение след Фед при повишение на лихвите. Въпреки добрите данни за жилищния пазар на Острова сериозна промяна в нагласите на пазарите за британската парична политика липсва. Търговията при джилтовете обаче бе повлияна от променените виждания на Фед, като доходността по десетгодишните книжа се повиши с 6.6 базисни точки, достигайки 1.926% в края на седмицата.

Еврозоната продължава да е под влияние на негативните икономически данни, като инвеститорите показват доверие в разширяването на стимулите, загатнато от ЕЦБ на последната среща на борда на институцията в Малта. В момента близо една трета от всички книжа, емитирани от страните от еврозоната, се търгуват при отрицателни нива на доходност. При все това през седмицата наблюдавахме известна корекция след силния ръст на цените, като десетгодишните немски бундове се търгуваха при търсена доходност до падежа от 0.526% и седмичен ръст, равняващ се на 1.5 базисни точки. Френските ДЦК със сходен срок до падежа приключиха седмицата при нива на търсена норма на възвръщаемост от 0.865% и повишение от 1.5 базисни точки.

Сериозно доверие пазарните участници показват в дълговете на държавите от т.нар.периферия на еврозоната. Спадовете на доходностите, търсени от инвеститорите по италианските ДЦК, продължиха. Независимо от липсата на конкретни действия, както и на по-сериозни насоки от ЕЦБ, италианските десетгодишни ДЦК бяха едни от най-търсените, като доходността, на която инвеститорите бяха склонни да търгуват, бе 1.468%, с 2.9 базисни точки по-ниска спрямо седмица по-рано. Испанските суверенни книжа със сходен срок до падежа завършиха седмицата с минимална промяна на търсената доходност от 0.7 базисни точки до 1.639 на сто.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст