Европейската комисия потвърди очакването на българските институции за липсата на основание за стартиране на процедура по прекомерен дефицит срещу страната ни. ЕК публикува днес Доклада за България, изготвен на основание чл. 126 (3) от Пакта за стабилност и растеж, свързан с ангажиментите по прилагането на процедурите по прекомерен дефицит за държавите членки на ЕС, съобщават от финансовото министерство.
В доклада комисията разглежда факторите, довели до влошаването на салдото на сектор "Държавно управление" за 2014 г. до нивото от 5.8% от Брутния вътрешен продукт. Тя определя като извънредно констатираното през 2014 г. превишение на бюджетния дефицит над референтната стойност от 3% от БВП, което е следствие от появата на необичайно и извън контрола на правителството събитие, дало негативния ефект върху салдото на сектор "Държавно управление" за 2014-а при статистическото прекласифициране на Фонда за гарантиране на влоговете в банките в сектора.
В допълнение е посочено, че това отклонение от референтната стойност за бюджетното салдо на начислена основа е с временен характер и според последните прогнози на Европейската комисия се очаква дефицитът за България да бъде под 3% от БВП както за 2015 г., така и за следващите две години. На база на оценките си за размера на структурното бюджетно салдо за 2015-а и 2016 година.
Брюксел очаква, че България ще спази ангажиментите си по отношение на необходимата минимална годишна корекция за достигане на заложената за страната средносрочна бюджетна цел.
В края на октомври излязоха данни на Евростат, според които бюджетният дефицит на страната за 2014 г. е 5.8 на сто, а не 2.8 на сто от брутния вътрешен продукт.
Тогава финансовият министър Владислав Горанов обясни разминаването с факта, че по аналог на Естония и Португалия, Евростат е отчела парите от Фонда за гарантиране на влоговете в банките като държавни и затова ги е включила в изчисленията. С 3.7 млрд. лв. от фонда бяха платени гарантираните депозити във фалиралата Корпоративна търговска банка през миналата година.