Предвижда се смяна на пенсионния фонд и по електронен път

 

17.11.2015 Инвестор, Предложенията за промени не допускат възможност за отказ от прехвърляне на средства от частен фонд към държавата, след като е бил направен такъв избор

Да променяме участието си и да прехвърляме натрупаните суми по своята индивидуална партида от един фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) в друг съответен фонд на друго пенсионноосигурително дружество по електронен път и да оттеглим заявлението си до 5-то число на месеца, в който се прехвърлят средствата, като подадем в новото дружество искане по образец.

Това предвиждат промени за изменение и допълнение на Наредба №3 на Комисията за финансов надзор (КФН) за реда и начина за промяна на участие и за прехвърляне на натрупаните средства на осигурено лице от един фонд за допълнително пенсионно осигуряване в друг фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество. Новостите са приети на първо четене от КФН на проведеното на 16 ноември заседание и са публикувани на сайта на регулаторния орган за обществено обсъждане в 14-дневен срок.

В промените на Наредба №3 на КФН обаче не се посочва възможност за отказ от прехвърляне на средствата от универсалния или професионалния пенсионен фонд към държавното обществено осигуряване (ДОО), след като веднъж е бил направен такъв избор. Там парите за пенсия отиват в Държавния фонд за гарантиране на устойчивостта на държавната пенсионна система, известен с наименованието Сребърен фонд.

Като цяло се предвижда заявлението за промяна да се подава в офис на пенсионноосигурителното дружество, управляващо фонда, в който желаем да преминем, чрез негов осигурителен посредник или в електронна форма. Когато заявлението се подава на хартиен носител, е необходимо подписът ни върху първия му екземпляр да бъде нотариално заверен. Електронното заявление пък се подписва с квалифициран електронен подпис, валиден към датата на извършване на електронното изявление.

С предлаганите изменения на наредбата са променени самите заявления за промяна на пенсионния фонд и искането за оттегляне на заявлението за промяна на участието, указанията за тяхното попълване и е добавена основна информация за осигурените лица, която включва данни за фонда (акционери, доходност, инвестиции, удържани такси и други) и най-важното, което трябва да знаем при прехвърляне.

Отказът също се предвижда да се подава и чрез електронен подпис, но трябва да се знае входящият номер на заявлението за промяна на фонда, тъй като това е един от реквизитите на искането за оттегляне, видно от образеца, поместен като приложение към предложенията за изменение на наредбата.

Средствата на всички осигурени лица в универсален или професионален пенсионен фонд, пожелали смяна, ще се прехвърлят едновременно от пенсионноосигурителните дружества на датите 15 май – за лицата с регистрирани заявления през първо тримесечие, 15 август – за лицата с регистрирани заявления през второ тримесечие, 15 ноември – за лицата с регистрирани заявления през трето тримесечие, 15 февруари – за лицата с регистрирани заявления през четвърто тримесечие на предходната година, или на първите работни дни, следващи тези дати.

Средствата на всички осигурени лица във фондове за доброволно пенсионно осигуряване (т. нар. трети стълб), изразили желание за смяна, се прехвърлят едновременно от пенсионноосигурителните дружества на 15-то число на месеца, следващ месеца, в който е започнала процедурата по прехвърляне, или в първия работен ден, следващ тази дата.

В срок от 7 работни дни след прехвърляне на средствата старото дружество трябва да изпрати извлечение от индивидуалната партида, а новото дружество – да съхранява осигурителната история.

„Регламентира се обменът между „старото” и „новото” дружества на документите от електронните досиета на осигурените лица, които прехвърлят средства от един в друг фонд за допълнително пенсионно осигуряване, за да бъде дадена възможност на осигурените, независимо от прехвърлянето, да запазят достъпа до своята осигурителна история в пълнота“, се посочва в мотивите на КФН, придружаващи предложенията за промени в Наредба №3.

Ако сме оттеглили искането си за смяна на фонда, осигурителният договор не влиза в сила. Но това не се предвижда, ако сме избрали да се осигуряваме в ДОО, след като сме подали заявление за това до Националната агенция за приходите или Националния осигурителен институт.

Ако предложенията за промени бъдат приети, те ще влязат в сила от 1 януари 2016 г. Оттогава отпада и еднократната такса в размер на 20 лв., която фондовете събираха за смяната по силата на Кодекса за социално осигуряване, но такава ще има, ако смяната е от пенсионен фонд в България към такъв в ЕС, и тя ще е 10 лв.

„Съобразяването със залегналите в Наредба №3 промени може да бъде свързано с известни разходи за пенсионноосигурителните дружества. Във връзка с това следва да се има предвид, че основната част от предвидените изменения и допълнения в проекта произтичат от настъпилите промени на законово ниво, както и че не се очаква разходите да бъдат високи“, гласят мотивите на КФН относно промените на наредбата, целящи „допълнително усъвършенстване на уредбата посредством отстраняването на някои констатирани в практиката проблеми“. Конкретни цифри относно разходите не се посочват.

„Проектът на наредба няма пряко отражение върху държавния бюджет и бюджета на КФН, тъй като спазването на неговите изисквания ще се контролира в рамките на изградената вече система за осъществяване на надзор над дейността на пенсионноосигурителните дружества“, пише още там.

В ефира на Bloomberg TV Bulgaria обаче председателят на УС на ПОК „Доверие“ Даниела Петкова каза, че разходи ще направят както пенсионните дружества, така и НОИ. Според нея разходите на държавното обществено осигуряване ще бъдат по-големи в сравнение с тези, които ще направят фондовете.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли да се въведе таван на надценките на основните хранителни продукти?

Подкаст