Агресивният износ депресира цените

19. 11. БАКБ - първата виртуална банка в България вече е факт Чрез създаването на Виртуалната банка

Г-н Симов, могат ли да са доволни производителите и търговците след жътвената кампания тази година? Цените в момента "свързват" ли участниците на пазара?

– Реколтата от пшеница през тази година в България отново беше над 4 млн. т (4.8 млн. т по данни на Световния съвет по зърното). Количеството е достатъчно както за задоволяване на нуждите на вътрешното потребление (брашно и фуражи), така и за износ. Качеството й също беше добро, а процентът на качествена пшеница беше по-висок, отколкото при миналогодишната реколта. На този фон цените се оформиха в диапазона 275-325 лв. за тон през периода юли-ноември с леко покачване през последните няколко седмици. За сравнение – през ноември 2014 г. цените бяха на същите нива.

През изминалите години наблюдаваме, че на зърнения пазар винаги една от страните купувач-продавач е недоволна от цената. Тази година като че ли ситуацията беше доста по-спокойна и нямаше напрежение между производители и търговци.

В каква кондиция са конкурентите ни. Имаме ли шансове за повече износ?

– Конкуренцията в Черноморския регион за поредна година е много висока. Агресивният износ от Украйна, Русия и Казахстан депресира цените и изостря съперничеството в нашия регион. По данни на Световния съвет по зърно през 2015/2016 г., благодарение на много добрите реколти, експортният потенциал на Русия ще нарасне с повече от 1 млн. т – до 23.6 млн. т, а на Украйна с 2.8 млн. т – до 14 млн. тона. Едновременно с това добивът на пшеница в Европейския съюз е рекорден – 157.3 млн. тона при 126.7 млн. тона потребление.

Шансовете за износ на българската пшеница зависи изцяло от конкурентната й цена и качество. За сведение към 25 ноември цените ФОБ са, както следва: САЩ – 205 долара/тон, Франция – 178 евро/тон, Германия – 182 евро/тон, Унгария – 173 долара/тон, Украйна – 199 долара/тон, Русия – 205 долара/тон.

Държавната комисия по стоковите борси и тържищата няма да се закрива. Увеличава се и броят на служителите й. Това добра новина ли е за бранша?

– Във всички страни с развита борсова търговия съществуват надзорни и регулаторни органи на дейността на борсите. Така че от "Софийска стокова борса" АД винаги сме подкрепяли съществуването на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Надяваме се, че увеличаването на броя служители в комисията ще доведе до увеличаване и на ефикасността от дейността й.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст