България няма нищо против от разширяването на "Северен поток", стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов, който говори пред журналисти в Брюксел.
Преди броени дни десет държави от Източна Европа, сред които първоначално бе включено и нашето име, се обявиха срещу договора. Писмото, с което се казва, че плановете за новата тръба са против интересите на общността бе подписано от Чехия, Естония, Гърция Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия. Днес премиерът обяви, че нашата страна не е съгласна с мнението на тези държави и отказва да се присъедини към тях.
"Ще защитавам позицията да има "Северен поток – 2" (бел. ред. – както се нарича разширението на "Северен поток") и газоразпределител в България – изгодно е за страната и никой не може да ме упрекне за това. Аз продължавам да считам, че газоразпределителят, хъбът или както искате го наричайте в България, който да събира и втечнен газ, и руски, и от нашите хранилища, е голяма реалност. То беше включено и в решенията на Европейската комисия. Аз съм да има и "Северен поток 2", да има и газоразпределител в България. Тази позиция ще защитавам, тя е изгодна за България и никой не може да ме упрекне за това”, изтъкна премиерът.
Той изрази съгласие с останалите евролидери, които са готови да отпуснат 3 милиарда евро безвъзмездна финансова помощ на Анкара и готовност да се ускорят нейните вече десетгодишни преговори за членство в пакта и либерализация на визовия режим за турски граждани, за да може Турция да задържа на своите територии мигрантите.
Борисов не отговори колко ще струва това на България и откъде ще се намерят пари. Той само посочи, че ще настоява парите да не са от намаляване на средствата по европейските фондове.