трезор

Възможно е да има обединение на банки в България, прогнозира председателят на банковата асоциация Петър Андронов. Процесът, който започна със сделката за сливането на клоновете в България на "Алфа банк" и на "Пощенска банка", ще продължи, независимо от резултатите от предстоящата оценка на качеството на активите и последващите стрес тестове. Банковият пазар е много фрагментиран в България, но развитието на икономическата среда и намаляващите приходи от лихви ще доведат до сливания, смята банкерът. "Няма как банките да продължат да бъдат толкова много и лихвеният им марж да продължи да се свива с такъв интензитет", коментира Андронов.

 

 

Предварителните данни сочат, че салдото по консолидираната фискална програма към 30.11.2015 г. ще е отрицателно, в размер на 457 млн. лв. (0.5% от прогнозния БВП). За сравнение – за същия период на предходната година бе отчетен дефицит по Консолидираната фискална програма в размер на 1.6 млрд. лв. (1.9% от БВП). Това означава, че бюджетната позиция се подобрява с 1.4% като относителен дял в БВП.

 

 

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, което е изплатил към края на месец ноември 2015 г. централният ни бюджет, възлиза на 935.8 млн. лева.

 

 

Бойко Борисов призова кметовете на областните градове да вдигат данъци и такси. Командата идва месец след изборите и подобна тема въобще не е споменавана от Борисов преди вота. Борисов обясни новия си апел с това, че държавата няма да има достатъчно средства заради нарастващите разходи за сигурност. В бюджета за догодина обаче такова увеличение не е записано, а за общините дори са предвидени повече пари – 2.66 млрд. лв., или със 176 млн. лв. над заделеното за изтичащата година.

 

 

Методиката, условията и редът за определяне и получаване на допълнителните възнаграждения в Комисията за финансов надзор (КФН), Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и Комисията за регулиране на съобщенията да станат публични. За това настояват народните представители от групата на Реформаторския блок (РБ) Мартин Димитров и Петър Славов. Те предлагат изменения и допълнения в Закона за КФН, в Закона за енергетиката и в Закона за електронните съобщения. Двамата предлагат служителите на тези ведомства да получават основно месечно възнаграждение до 80% от размера на възнаграждението на председателя на комисията „в зависимост от длъжността, отговорностите, притежаваната квалификация и прослужения стаж“.

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст