“Агрион Инвест” купува “Биопродукти”

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е разрешила обединението на "Агрион Инвест" АД и "Биопродукти – България" ЕООД, става ясно от публикуваното решение на регулатора. Още през октомври от "Агрион" са уведомили комисията за своето намерение да придобие едноличен контрол върху "Биопродукти". Купувачът е представил предварителен договор за покупко-продажба от 15 август. Става въпрос за 100 броя дружествени дяла с номинална стойност по 50 лв. всеки, представляващи 100% от капитала на "Биопродукти".

Зад "Агрион" стоят бизнесмените Антон Щерев и Атанас Петров, които контролират най-големия български производител на алкохол "Винпром Пещера" и строително-инвестиционната компания "Галакси пропърти груп". В последните години те бавно разширяват бизнеса си и се превръщат в крупен играч на пазара на земеделска земя. Двамата упражняват контрол върху предприятия, които са активни в различни сектори на икономиката.

Анализът на КЗК е установил наличието и на хоризонтално, и на вертикално припокриване между пазарите на двете пловдивски компании – по отношение на покупко-продажбите на земеделски земи и тяхното отдаване под аренда и наем, както и на пазара за производство и продажба на фураж за домашни животни. Въпреки тези обстоятелства сделката няма да наруши конкуренцията, защото пазарното присъствие на двете компании е незначително.

Основната дейност на "Агрион Инвест" е свързана с покупката и продажбата на земи и недвижими имоти, както и преработка и търговия със селскостопанска продукция. Дружеството, чийто капитал е в размер на 15.412 млн. лв., е под прекия съвместен контрол на двамата акционери "Орбиас" ЕООД и "Солатер" ЕООД. Всеки от тях е с широк предмет на дейност. Целият капитал на първото дружество се притежава от Атанас Петров, който е и негов управител. Второто пък е под контрола на Антон Щерев.

"Агрион Инвест" контролира еднолично шест български компании, сред които е и публичното дружество "Агро Финанс" АДСИЦ. Към края на октомври то притежава инвестиционен портфейл от 140 948 дка качествена земеделска земя.

"Биопродукти" е активно при производството и продажбата на висококачествен зърнен фураж, получен при отделяне на етанола чрез дестилация на ферментиралата каша на царевицата и пшеницата (DDGS) и при търговията с биопродукти. Дружеството също така придобива и притежава и земеделска земя, която отдава под аренда и наем – цифрата е заличена от решението на комисията. Едноличен собственик и управител на компанията е Илиян Ипократов.

След сключването на окончателния договор за покупка "Агрион Инвест" ще притежава целия капитал на "Биопродукти – България. Сделката пък отразява намерението на купувача и групата му да разнообрази и разшири портфейла си от инвестиции с тези на придобиваното дружество.

Пазарът за покупко-продажба на земеделски земи е пряко свързан с развитието на аграрния сектор и зависи от състоянието му, доходността от земята, възможностите за субсидии, възвръщаемостта на инвестициите и други. Върху него у нас влияят множество фактори – вътрешни и външни, сред които и политиката на ЕС в областта на селското стопанство, ограничени възможности за увеличаване на обработваемите площи в ЕС като цяло.

Все по-ясно се очертава интересът към земеделската земя като инвестиционен актив. Очаква той да се запази в средносрочен план поради изключително бавното възстановяване на останалите сектори от пазара на недвижими имоти и малкия неликвиден фондов пазар в България. Освен това много от големите и средни фермери ще продължават да купуват земя с цел подобряване съотношението собствена /арендувана земя. Така те ще гарантират позициите си в определени землища, а и ще могат да реализират дългосрочни проекти (трайни насаждения или поливни системи), което е възможно само върху собствена земя. Повишаването на цените на земеделската продукция и на субсидиите от ЕС ще доведе до по-високи ренти, изплащани от земеделските производители.

От КЗК определят пазара на покупко-продажба на земеделска земя в България за последните години като фрагментиран и динамичен, с ниска степен на концентрация, с много на брой участници и липса на изразен пазарен лидер. Оценката на регулатора е, че в страната има общо 52.5 млн. дка обработваема земеделска земя. Нарастването на дела на "Агрион Инвест" АД (в резултат на концентрацията) на всеки един от пазарите (покупко-продажба на ниви и отдаването им под наем/аренда) е незначително – до 5%, като и общият дял на всеки един от тези пазари остава нисък (до 5%).

В крайна сметка според решението на КЗК сделката няма да има осезаем ефект върху конкуренцията на никой съответен пазар в страната, доколкото в основните дейности на фирмите липсва или има съвсем минимално припокриване.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст