Развиващите се пазари преживяват тежки моменти. Извън политическите трусове, топящите се цени на суровините и буксуващия растеж заплаха за доверието във финансовите им системи възниква и от съвсем различна посока – набъбващия дълг на домакинства и фирми.
Съотношението на заемите на частния сектор като дял от брутния вътрешен продукт ще достигне 77% до края на тази година в седем големи развиващи се стопанства, предупреждава международната кредитна агенция "Фитч рейтингс" в анализ, публикуван на 2 декември. Тези стойности надхвърлят правителствените дългови равнища и излагат икономиките и финансовите системи на сериозни рискове от срив, предупреждават експертите.
Държавите в опасност са Бразилия, Русия, Индия, Индонезия, Южна Африка, Турция и Мексико, чиито задължения скочиха през 2015-а заради обезценяването на валутите им. А това заплашва кредитните им оценки поради няколко обстоятелства: по-слаб ръст на БВП, влошаване на бюджетните дефицити, изтощаване на валутните им резерви или по-нататъшни колебания на обменните курсове на националните им валути. Шест от седемте стопанства (без Мексико) са с рейтинг "ВВВ-" или "ВВВ" с отрицателна перспектива или "на косъм" от изпадане в категорията на високия риск. Основен източник на кредитиране в тях са местните банки. Китай е изключен от групата, за да не изкриви общата картина на данните.
Сред проучените от "Фитч" държави Бразилия е с най-висока пропорция на частните дългове към БВП – 93%, а Мексико с най-ниска – 47 процента. Бразилия е и с най-силен ръст на задълженията в периода от 2005-а до 2014-а. А БВП на страната през третото тримесечие се понижи с 1.7% след 2.1% спад през второто.