Ако бях на мястото на премиера Бойко Борисов, не бих правил резки движения, но ако се налагат, бих ги правил точно сега, преди коледните празници. Това коментира в ефира на Нова телевизия политологът Първан Симеонов във връзка с искрите в управляващата коалиция.
Той припомни лятото, когато имаше няколко проблема, набързо бе направен "историческия компромис" относно промените в конституцията. Тогава всеки е постигнал някаква своя цел и след това започна лятната ваканция. "Така че и сега може да стане така", посочи Симеонов. Според него е възможно случващото се отново да се облече в някакви красиви думи, но не е изключено и част от Реформаторският блок да катапултира. "Все повече си мисля, че драматичните неща са малко вероятни, но нека не ги изключваме", предупреди политологът.
По думите му двата лагера в Реформаторския блок – на ДСБ на Радан Кънев и на "Движение България на гражданите" на Меглена Кунева има по един, който говори по-умерено (самата Кунева и Кънев) и по един, който е по-нападателен (Атанас Атанасов за ДСБ и Даниел Вълчев от страната на партията на Кунева). Така Реформаторският блок започва да изглежда дуалистично, така че той ще става все по-интересно място, посочи Симеонов.
Той каза още, че пред правосъдния министър Христо Иванов винаги стои възможността, ако нещата не се развият както иска, да осмисли присъствието си в кабинета. "Това го казаха и хората от ДСБ. Пред тях общо взето стоят два варианта – стоиш във властта, защото това е прагматично, а другият е напускат и търсят позициониране като опозиция. Няма какво да се лъжем – в цялата тази сивкава политическа маса няма опозиция. БСП се вглежда сама в себе си, а последното, което е ДПС е, че е опозиция", направи разбор на част от партиите в парламента Симеонов.
Той изтъкна, че Радан Кънев и Христо Иванов напуснат, то големият въпрос е кой ще ги последва. И даде за пример, че останалите формации от Реформаторския блок са сякаш по-лоялни и колаборативни. Ако Радан Кънев потегли навън, дали Москов ще го последва, попита риторично полигологът.
По думите му премиерът Бойко Борисов като опитен политически играч вкарва интрига между всички останали. "Той ги разделя и ги владее. Винаги е имал ползи от това, че може да се вживее в ролята на посредник в техните вътрешнопартийни колизии и междукоалиционни отношения", допълни Симеонов. По думите му от месеци насам Реформаторите и ДПС се конкурират за любовта на Борисов. И двете формации смятат, че присъствието на другия е прекомерно, че другият е загубил изборите и че Борисов не може без тях. Той заяви, че ГЕРБ през последната година извървя дълъг, но и лесен път – от говорене за реформи до говорене за стабилност. По думите му това е свързано най-вече с международната обстановка. В момента дори западните партньори на България, ако се интересуват от нещо, не са реформи, а стабилност, подчерта Симеонов.