Народните представители от Мартин Димитров (Реформаторски блок), Петър Славов и Методи Андреев (ГЕРБ) и Валери Симеонов (Патриотичeн фронт) дават на съд Фонда за гарантиране на влоговете в банките за отказа му да предостави информация за източване на Корпоративна търговска банка. Делото ще се води пред Административния съд – София, който розглежда жалбите срещу актовете по реда на Закона за достъп до обществена информация. В случая става въпрос за мълчалив отказ на фонда да предостави поисканите от депутатите данни за политиците и лицата на публични длъжности, които са съпричастни към източването и фалита на КТБ.
Основният мотив в жалбата е, че е налице силен обществен интерес от предоставяне на въпросната информация, тъй като има реална опасност някои от въпросните лица да продължават да вземат отговорни решения във връзка с разследването, издирването и разпродажбата на имуществото на фалираната банка. Посочено е още, исканата информация трябва да е част от доклада на международната консултантска компания "АликсПартнърс“, наета от гаранционния фонд да проследи транзакциите с активите на банката. След изготвянето на доклада се оказа, че данните в него няма да бъдат оповестени заради наличието на поради клауза за конфиденциалност в договора между компанията и държавата. Според депутатите в случая общественият интерес трябва да надделее над търговската тайна.
Освен това, съгласно промени в Закона за кредитните институции, при вписване на несъстоятелност на банкова институция в Търговския регистър, в шестмесечен срок синдикът е длъжен да обяви публично лицата, заемали публични длъжности, включително политически партии, когато те са имали привилегировани депозити в банката, взели са директно или косвено кредити от фалиралата институция правили са цесии и прихващания на вземания след поставяне на банката под специален надзор или са имал консултантски и други договори с нея.
Предвид вписването на несъстоятелността на КТБ в Търговския регистър на 22 април 2015 г., срокът за изнасяне на данните по този законов текст е изтекъл още на 22 октомври. Въпреки това ФГВБ отказа да отговори в законовия срок.
Административния съд, който ще разгледа жалбата, вече е отменял мълчалив отказ по сходен казус. В началото на месец ноември тази година Административния съд в София отмени мълчаливия отказ на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да оповести размера на възнагражденията си. Делото тогава беше заведено от народните представители Петър Славов и Мартин Димитров, след като комисията не им предостави исканите данни по подадено заявление за достъп до обществена информация.
Докладът на компанията "Аликс Партнърс", наета от държавата да проследи паричните потоци при източването на Корпоративна търговска банка, ще бъде оповестен частично до края на януари 2016 година. Депутати от управляващото мнозинство поеха този ангажимент седмица след като финансовият министър Владислав Горанов обяви, че докладът на международния консултант не може да бъде обявен публично. Обяснението на Горанов беше, че в договора на синдиците с "Аликс Партнърс" е включена клауза за конфиденциалност, чието нарушаване би предизвикало претенции за неустойки. Тогава финансовият министър добави и аргумента, че синдиците също настоявали за поверителност, за да не се пречи на действията им за попълване на масата на несъстоятелността.
Договорката за частично оповестяване на доклада е постигната на среща на депутатите Мартин Димитров и Петър Славов (Реформаторски блок), Валери Симеонов (съпредседател на Патриотичния фронт) и Методи Андреев (ГЕРБ) с Горанов, с ръководството на Фонда за гарантиране на влоговете и синдиците на КТБ. Резюмето ще бъде изготвено от синдиците, от фонда и от "Аликс Партнърс", които ще преценят каква част от данните да извадят на бял свят. Участвалите в срещата депутати отсега признават, че няма гаранция доколко ще е пълна информацията, която ще бъде изнесена. Според тях тя трябва да съдържа имената на всички лица, заемащи висши публични длъжности, които не са върнали кредити от КТБ, с изключение на онези, срещу които се води разследване. И те можело да станат обществено достояние, но на по-късен етап, след разрешение от прокуратурата.
"Тези хора трябва да понесат отговорност. Не приемаме тази клауза за конфиденциалност. И поставихме една приоритетна задача – публичните фигури, които са споменати в доклада, първи да бъдат оповестени поради опасността от тежки конфликти на интереси. Представете си, че в този доклад фигурират съдии, които впоследствие гледат дела, свързани с КТБ. Представете си, че в този доклад фигурират депутати, които пишат банково законодателство. Затова поискахме единодушно, на първо място – всички публични фигури, било то депутати, министри, областни управители, общински съветници, прокурори, които евентуално ги има в доклада, да станат публични, за да бъдат взети необходимите мерки. Но тази задача не отменя нашата идея за публичност на целия доклад", заяви Мартин Димитров.
"Фондът за гарантиране на влоговете е възложител, а фирмата е изпълнител. Който плаща – той поръчва музиката!", добави Валери Симеонов. Според него може да бъдат оповестени всички данни в доклада. Такова е мнението и на хората от гаранционния фонд. Валери Симеонов настоява да бъдат оповестени имената на фирмите с невърнати кредити към КТБ, с изключение на тези, които представляват следствена тайна. Методи Андреев пък се закани да бъде търсена допълнителна парламентарна подкрепа за публикуването на целия доклад.
Заявката на четиримата депутати рано или късно истината за източването на банката да излезе наяве вероятно ще се окаже силно преувеличена. Освен че не е ясно какво ще бъде подбрано за предварително оповестяване, изобщо няма гаранция, че докладът казва нещо по-различно от съдържанието на кредитните досиета, с които държавата в лицето на синдиците и прокуратурата отдавна разполага. Подозрително краткото време, за което докладът беше изготвен (той беше предаден за одобрение от Фонда за гарантиране на влоговете още в началото на октомври), само подсилва съмненията в тази насока. А докладът все още не е одобрен, защото синдиците имали допълнителни въпроси по него. Очакванията са въпросното одобрение да стане до края на ноември, след което да се изготви и резюмето.
Междувременно народните представители от "групата за натиск", както ги определи Мартин Димитров, допуснаха, че услугите на "Аликс Партнърс" възлизат на около 800 000 евро. Източникът на тази информация не стана ясен, но е повече от сигурно, че част от договорения хонорар ще потъне в български джобове под формата на възнаграждения на подизпълнители. За това, че сумата по контракта едва ли ще бъде оповестена, говори и фактът, че не беше спомената като въпрос, чийто отговор също да се съдържа в резюмето на доклада.