Съюзът на съдиите в България /ССБ/ настоява Законът за изменение и допълнение на конституцията да бъде приет от парламента в сряда в първоначалния си вариант. Това каза на пресконференция днес съдията от Софийския градски съд и председател на Управителния съвет на ССБ Атанас Атанасов.
От съюза смятат, че приетият на първо четене вариант на закона съдържа съществени отклония от първоначалния вариант. Според ССБ концепцията, която е била заложена в законопроекта, е минимумът, който е необходим, за да започне нова съдебна реформа.
Сред нещата, които от съюза приемат за отстъпление от заложеното в Стратегията за съдебна реформа, са отпадането на задължението на главния прокурор да се отчита пред Народното събрание с доклад, различен от формалния задължителен годишен доклад, запазването на мандата на членовете на ВСС на пет години, запазването на тайното гласуване по кадрови решения на ВСС и отнемането на възможността на съдилищата да сезират Конституционния съд.
Съдия Атанасов заяви, че ако в сряда пленарната зала приеме закона в сегашния му вид, това ще означава отстъпление от вече постигнатото съгласие от страна на парламентарните сили и отклонение от препоръките на Венецианската комисия. Според съдията има опасност и прокуратурата да стане безконтролна, ако при второто гласуване се приеме законът в такъв вид. Атанасов отбеляза и че настоящият модел на устройство на съдебната власт допуска политическа намеса при управлението й, защото представителството на парламентарната квота във ВСС е прекалено голямо.
Становището на ССБ е изпратено до парламента и е подкрепено от няколко неправителствени организации.