Вътрешните министри на ЕС постигнаха политическо съгласие по Директивата за пътническите резервационни данни (PNR) и Регламента за Европол, в рамките на Съвет правосъдие и вътрешни работи на 4 декември в Брюксел. България, представлявана от министъра нa вътрешните работи Румяна Бъчварова, подкрепи приемането на Директивата за пътническите резервационни данни (PNR) и засилване капацитета на Европол в борбата с тероризма и тежката престъпност.
В изказването си министър Бъчварова подчерта важността от бързо изпълнение на набелязаните мерки, като обърна внимание, че европейските инструменти трябва да позволяват да се работи изпреварващо. Необходимо е да се разработят конкретни програми за засилен обмен на стратегически и оперативни анализи, позволяващи своевременно идентифициране на заплахите. Това е пътят за гарантиране на по-висока сигурност на гражданите на ЕС, посочи тя.
Европейската правна рамка за събиране на пътнически резервационни данни за целите на борбата с тероризма и тежката престъпност ще позволи по-ефективно противодействие на актуалните заплахи пред сигурността, в т.ч. противодействието на чуждестранните бойци. Новите правила създават общоевропейски стандарти за използването на тези данни.
С приемането на регламента за Европол се завършва реформата на агенцията, с което тя се превръща в основен център за обмен на информация между правоприлагащите органи на държавите-членки на ЕС. Това е важна стъпка за засилване на полицейското сътрудничество в Европа.
Ще бъде приета и нова директива за борба с тероризма, която ще криминализира на ниво ЕС по-широк кръг от дейности, спомагащи тероризма, това стана ясно на заседанието на съвета на вътрешните министри на ЕС.
Министрите дебатираха и резултатите от предприеманите на европейско ниво мерки за справяне със засиления миграционен натиск и предизвикателствата пред запазването на целостта на Шенгенското пространство като едно от най-големите постижения на европейската интеграция. Подчертана бе необходимостта от укрепване на външните граници на ЕС като една от гаранциите за запазване на свободното движение в рамките на Съюза.
В изказването си министър Бъчварова благодари на Люксембургско председателство за интензивната работа в търсене на работещи решения за посрещане на миграционните предизвикателства. Тя отбеляза, че независимо от някои добри национални решения, Европейският съюз не може да се похвали с всеобхватно европейско решение. Като основни причини посочи невъзможността прилаганите решения да отчетат особеностите на мигрантските групи и неуспешната политика на връщане. Да се съсредоточим върху всеобхватното решение, само то би ни предпазило от влошаване на ситуацията, призова министър Бъчварова.
В контекста на атаките от Париж, министрите се обединиха около необходимостта от бързо и решително изпълнение на национално ниво на приетите от Съвета мерки в областта на борбата с трафика на огнестрелни оръжия, борбата с радикализацията в интернет и задълбочаване на оперативния обмен на информация. Приоритет остава засиленият граничен контрол. През следващите месеци ще бъдат обсъдени и законодателните предложения в областта на огнестрелните оръжия, с което да се позволи по-добра проследяемост и по-ефективно противодействие на нелегалния им трафик.
Страните от ЕС и Европарламентът изработиха спогодба за превенция на киберпрестъпността. Според договорката интернет компании като eBay, Amazon и Google ще бъдат задължени да увеличат мерките си за сигурност и да докладват пробиви в тях. Първата чернова на общоевропейските мерки е одобрена късно вчера, а електрическите, водоснабдителните и транспортните компании, финансовите институции и здравните заведения също ще са задължени да увеличат компютърната сигурност и да информират отговорните институции при проблем. „Това е голяма стъпка за увеличаването на киберсигурността в Европа,” заяви еврокомисарят по дигиталните технологии Гюнтер Йотингер в публикация в блога си. Според спогодбата онлайн магазини като eBay и Amazon, както и търсачки и cloud пространства за файлове като Google ще трябва да повишат сигурността си, но новите правила няма да важат за малки технологични компании. Европейските бизнес и цялостна икономика губят стотици милиарди евро годишно за борба с киберпрестъпността и кибератаките, заяви Йотингер. Новите правила ще увеличат доверието в технологиите на консуматорите, правителствата и бизнеса, обясни крайната цел Йотингер. Идеята е също е мерките за сигурност да се превърнат във фундамент на създаването на единен европейски цифров пазар. Предстои новите правила да бъдат обсъдени и одобрени от вътрешната пазарна комисия на ЕП, след което и от 28-те страни членки. /АФП
ное 27, 2015,
В Германия е арестуван мъж, извършвал незаконна търговия с оръжие, който продал онлайн автомати на организаторите на серията нападения в Париж.
В Германия е арестуван мъж, извършвал незаконна търговия с оръжие, който продал онлайн автомати на организаторите на серията нападения в Париж, при които загинаха 130 души, съобщи Интерфакс, като се позова на германски медии.
От средата на август до 18 ноември тази година, 34-годишният Саша В. е участвал в най-малко осем случая на незаконна продажба на оръжие. При подслушване на мобилните му разговори е установено, че автоматите са закупени „арабин от Париж“.
По-рано беше съобщено, че организаторите на атентатите в Париж за купили оръжията си от Германия.
Мъжът е арестуван още в понеделник и сега се намира в ареста в Щутгарт. При обиск на дома му са открити 16 оръжия.
юли 28, 2015В: ГърцияНяма коментари
Полицията е разкрила две организации за търговия с оръжие Гърция. Извършени са 11 ареста в районите на Илия, Атика, Ахея, Коринт. Открити са над осемдесет пистолета, военни пушки и детонатори.
Според полицията, двете престъпни организации са си сътрудничили по системата на “скачени съдове”, като първата е доставяла оръжие и боеприпаси за втората, в няколко региона на Гърция.
В първата организация членуват най-малко десет души, като петима от тях са арестувани/29, 46, 29, 45 и 56 години/, заедно с лидера на организацията. По същия случай е арестуван и един 34 годишен мъж, който е искал да си купи пистолет. Издирват се трима мъже на възраст 27, 60 и 65г., както и две неизвестни лица.
Както става ясно от разследването, членовете на организацията са извършвали незаконна контрабанда на оръжие, внасяно в Гърция, предимно от България. 45-годишният лидер на първата организация е бил отговорен за продажбите в магазин за ловни принадлежности в Патра, който е бил използван за “витрина”.
Други двама от организацията са помощник-управителя в магазина и работник, който се занимавал с преработка и ремонт на оръжията. Освен тях са задържани и двама доставчици на оръжие от България на 56 и 60 години и двама продавачи на 46 и 29 години.
Разследването до момента показва, че са извършили над петдесет продажби на оръжия и боеприпаси. В домовете на задържаните са открити 53 пистолета, 15 лютиви спрейове и 5 000 евро.
Във втората престъпна организация участват поне деветнайсет души, като полицията е успяла да разкрие и арестува седем на възраст /23, 28, 29, 34, 36, 37, 40/, включително и 34-годишният лидер, както 29-годишният е бил едновременно участник и в първата организация. Арестувани са и трима купувачи на оръжие на възраст 26,39 и 67 години. Във връзка с този случай полицията издирва трима мъже на възраст 37,44 и 64 и още девет души.
От месеци полицейското разследване е показало, че членовете на престъпната организация търгуват с внесени от чужбина, предимно от България, оригинални фабрични оръжия и търгуват с тях незаконно в районите на Атика, Ахея, Коринт и Илия.
От домовете на извършителите са иззети 29 пистолета, военни пушки, три автомата калашников, 156 детонатора, 500 метра фитил, 10 500 патрони от различен калибър, 1200 ударни патрона, три килограма стомана, която се използва за производство на куршуми, както и 650 гилзи и 27 555 евро.
Работата на втората организация е била организирана от нейния лидер на 34 год. И под негово ръководство са били членовете на организацията, които са пътували до България или са живеели там. Самият престъпен шеф също е пътувал до България.
Останалите членове на групата са се занимавали с доставките и износа им от България, докато единайсете други мъже на възраст от 37 до 63г., са били посредници.
Според разследването, те са направили най-малко деветдесет незаконни сделки.
Също така шефа на втората организация заедно с двама негови доставчици, са участвали в трета престъпна организация, която се занимава с трафик на наркотици, която се разследва от отдела за сигурност в Каламата.
Двете разбити престъпни групи са имали следвали много внимателна комуникация помежду си, за да се избегне тяхното разкриване. Те са разговаряли с помощта на телефонни връзки, които са били регистрирани на трети лица, предимно чужденци, а терминологията по време на самите разговори е включвала фразеология като “велосипед с 14 скорости”, “Спрак, “торове”, “семена за салата” и т.н.
Иззетите оръжия са предоставени за лабораторни изследвания, за да се определи дали са използвани за незаконни дейности. Акцията е била ръководена от полицията в Патра със съдействието на полицията на Ахея, Атика и Егио и районният прокурор на Патра.
13.06.2015
Сирия е в забранителния списък за износа на оръжие и на търговията със стоки с възможна двойна употреба от България. В края на октомври 2012 година са утвърдени промени в постановление на Министерския съвет, с което са утвърдени държавите под ембарго.
Те са общо 14 и сред тях са Судан и Южен Судан, Либия, Беларус, Сомалия, Ливан, Либерия, Кот д'Ивоар, Иран, Ирак, Конго.
За Сирия е записано, че се забранява от държави членки на ЕС или от тяхна територия да се изнася и търгува въоръжение и свързано с него оборудване, включително оръжия и боеприпаси, военни транспортни средства и оборудване, полувоенно оборудване и резервни части и оборудване за тях, което би могло да се използва за вътрешни репресии. Забраната се отнася за всякакъв вид въоръжение, независимо дали то е произведено на територията Евросъюза и е приета във връзка с решение на Съвета на за сигурност на ООН от декември 2011 година.
Позовавайки се на американското посолство в София, Ройтерс вчера съобщи, че на полигона в Анево е тествано оръжие, предназначено за умерените бунтовници в Сирия. То е трябвало да бъде купено от американската фирма "Пърпъл шовъл" (Purple Shovel), което работи с Пентагона. Частната компания подпомагала американската правителствена програма за обучение и въоръжаване на умерените опозиционни сили в Сирия.
На този фон българските институции заявяват категорично, че търговия с оръжие от българска територия за Сирия няма.
Според запознати обаче подобна схема действа още от 2012 година. При нея техника, боеприпаси и въоръжение се търгуват между частни фирми и се изпраща в страна, с която няма забрана за търговия с оръжие. Често това са страни от Африка или Близкия Изток. Чрез тях трансферът минава на сирийска територия.
За съществуването на подобна схема потвърди бившият шеф на Външното разузнаване ген. Кирчо Киров. Той обясни, че докато е оглавявал Националната разузнавателна служба (НРС), е имало информация за това, български фирми извръшват търговия с оръжие в рискови райони, заявява той. "Що се отнася до Сирия, аз мисля, че има български фирми, които извършват търговия с оръжие, но чрез други фирми посредници, в частност – американски фирми. Известно е, че американското министерство на отбраната предпочита да работи с частни фирми, за да не излизат на преден план, когато става въпрос за подкрепяни от тях структури – например бунтовниците срещу режима на Асад", обясни ген. Киров пред OffNews.
Той обаче смята, че няма нарушение на българските закони в този случай. Ако стоката минава през трети страни, трябва да се постави въпросът за крайния потребител. "Ако нашите фирми не контактуват с крайния получател, в държави, които са под запрещение в този забранителен списък, аз не виждам проблеми. Ако това се извършва през американски фирми, които търгуват активно със Саудитска Арабия и Катар – също няма проблем. Нашата страна, като такава, не трябва да контактува и да има преки връзки със страни под запрещение", обясни бившият разузнавач.
Той допълни обаче, че няма гаранция дали такова оръжие не може да попадне в ръцете на терористи.
В интервю за bTV военният министър Николай Ненчев категорично отрече да има износ на оръжие от България за Сирия. Той опроверга информацията на Ройтерс. Все пак той даде да се разбере, че описаните по-горе варианти за износ не са невъзможни. "Говорим за американска частна фирма, която има отношения с тяхното военно министерство. Те са тествали оръжие, с което после да работят трети хора", обясни Ненчев.
"По думите му Военното разузнаване е започнало проверка. "Йордан Бакалов (шефът на Служба "Военна информация", бел. ред.) ме уведоми, че няма няма нищо страшно. Искам категорично да заявя, че Министерството на отбраната не търгува с оръжие", каза военният министър.
В ислямистките групи и организации в цяла Сирия и в Ирак има оръжие, което е българско производство. Това заяви в студиото на „Здравей, България” експертът по сигурност и антитероризъм Славчо Велков.
"Пътят на това оръжие минава през правителствената "стоянка" на летището в София. Там се паркира един самолет и се товари 70-80 тона оръжие, което се транспортира до Саудитска Арабия или до Обединените арабски емирства. Това е официална търговия", коментира той.
2011
САЩ, Русия и ред европейски държави, включително и България, са доставяли огромни количества оръжия на репресивни правителства в Близкия изток и Северна Африка преди тазгодишните въстания, въпреки че са имали доказателства за значителния риск от това да се използват за нарушения на човешките права, съобщи Амнести Интернешънъл.
В доклада на Амнести се посочва, че основните доставчици на за тези страни са Австрия, Белгия, България, Чехия, Франция, Германия, Италия, Русия, Великобритания и САЩ.
Най-малко 11 държави са осигурили военна подкрепа или са позволили износа на оръжия и боеприпаси за Йемен, където близо 200 протестиращи т. г. изгубиха животите си. В това число България, Чехия, Германия, Италия, Русия, Турция, Украйна, Великобритания и САЩ.
"Тези открития отразяват яркия провал на настоящия контрол на износа на оръжия и всичките му недостатъци. Те подчертават и необходимостта от ефективно, глобално споразумение за търговия с оръжия, което да отчита в пълна степен необходимостта от спазване на човешките права", заяви Хелън Хюз, главен изследовател на на търговията с оръжия.
"Правителствата, които днес твърдят, че са солидарни с народите в Близкия изток и Северна Африка, са същите като онези, които доскоро доставяха оръжията, куршумите и военното и полицейското оборудване, използвани за убиването, раняването и произволното задържане на хиляди мирни протестиращи в Тунис, Египет, Сирия и Йемен", отбелязва Хюз, цитиран от БГНЕС.
Въпреки продължаващите брутални репресии на демонстрантите, международната общност не предприе конкретни действия, за да спре потока от оръжия към Йемен.
Сдобиването с информация за оръжията, доставяни на Сирия, е трудна задача, тъй като едва няколко правителства го докладват официално. Известно е обаче, че най-големият износител на оръжия за Сирия е Русия – близо 10% от общия износ на страната отива към Дамаск.
Амнести подчертава, че голяма част от оръжията, открити в Либия, са произведени или от Съветския съюз, или от бивши комунистически държави. Значителна част от боеприпасите на поддръжниците на Кадафи са китайски, български и италиански.
Най-малко 20 държави са продавали и доставяли оръжия, боеприпаси, сълзотворен газ и оборудване за борба с безредиците на Египет. Най-големият износител са били САЩ, които за срок от година са осигурили стока за общо 1.3 млрд. долара.
Сред останалите топ износители са Австрия, Белгия, България, Италия и Швейцария
04.12.2015 20.16
България е изнесла 1800 броя „малки огнестрелни оръжия“ и 6 млн. бройки боеприпаси за кюрдските бойци „Пешмерга“ само за периода август-септември 2014 година. Това сочи доклад на швейцарската организация Small Arms, която всяка година изкарва глобални статистики относно всички аспекти на търговията с „малки огнестрелни оръжия“ в цял свят. Офисът на организацията се намира в Женева, а проучванията ? се финансират от швейцарското външно министерство, а финансова помощ оказват още австрийското, белгийското, датското, финландското, германското, холандското, британското, американското и новозеландското правителство.
В дефиницията „малки огнестрелни оръжия“ влизат леки картченици, автомати, автоматични и снайперистки карабини, пистолети и револвери. А печалбата само за август-септември миналата година от оръжейния износ на България за кюрдите в Сирия е 6 млн. лева (3,7 млн. долара), посочва докладът.
Всъщност България е една от общо 12 държави, които са изнасяли или са договаряли доставки на оръжие с „Пешмерга“ – кюрдските сили, считани за основен противник на "Ислямска държава" в Сирия. Най-голям е износът на Германия – на стойност 91 млн. долара за само един месец. Той включва 30 противотанкови установки „Милан“ с общо 500 противотанкови ракети, 200 РПГ-та „Панцерфауст“ – отново предназначени за противотанкови действия, 8 000 карабини G3 с 2 млн. куршуми за тях, 8 000 карабини G36 с 4 млн. куршуми за тях, 8000 полуавтоматични пистолета P1 с 1 млн. патрона за тях и т.н.
В статистиката България се нарежда на второ място по печалба след Германия, но от 12-те държави няма данни колко пари са спечелили 6 – Албания, Хърватия, Естония, Франция, Унгария, Иран и САЩ. За САЩ и Хърватия няма и данни какво точно са изнесли за пешмергите. Албания обаче е изнесла 15 000 ръчни гранати, както и 20 000 снаряда за 40 милиметрови минохвъргачки. Естония пък е изнесла 1 млн. броя куршуми, калибър 7.62 милиметра – стандартен боеприпас на въоръжение в НАТО. А Франция, където само преди месец станаха кървавите атентати в Париж, е изнесла неизвестен брой тежки картечници „Браунинг M2”, както и неизвестен брой муниции.
Всъщност по данни на ООН от 2012-та година във Франция има 19 млн. регистрирани огнестрелни оръжия, притежавани от цивилно население т.е. 31 от всеки 100 души имат огнестрелно оръжие. За България статистиката сочи 480 хил. огнестрелни оръжия т.е. по шестима души с оръжие на всеки 100. Шампион обаче е САЩ – 270 млн. регистрани огнестрелни оръжия, което прави 88 въоръжени на всеки 100 души! За сравнение в Русия регистраните оръжия са малко под 13 млн. т.е. 8 души от всеки 100 са въоръжени.
Според заключенията на швейцарските експерти присъствието на много източноевропейски държави в търговията с оръжие в Сирия, включително и България, се обуславя от невъзможността на съответните страни да съхраняват огромния запас от оръжия и боеприпаси още от комунистическо време. За съхранението на стари боеприпаси е необходим ресурс, с който малко страни разполагат, казват швейцарците.
Припомняме, че България се замеси в търговията с оръжие в Сирия и по друг начин – с инцидента в Анево. Според разследване на американската медия BuzzFeed починалият при взрива на боеприпас американец е бил подизпълнител по програмата за обучение и въоръжаване на "умерената сирийска опозиция" на САЩ на стойност 500 млн. долара. Програмата вече е спряна.
Швейцарският доклад посочва името на България и по отношение на оръжейната картина в Мали. Точно в столицата на африканската държава – Бамако, се случи нападението на хотел от веригата "Радисън Блу", при което загинаха десетки цивилни. В северната част на Мали отдавна има бунтовническо движение, което се бори срещу централното правителство и дори преди две години Франция прати военен контингент там. Според Small Arms екстремистите в Северната част на Мали използват предимно старо съветско и китайско оръжие, но вече са засечени следи от по-нови боеприпаси – българско и китайско производство, от 2011 и 2010 година съответно. Повечето от използваните боеприпаси от екстремистите идвали от пленени военни складове на централната власт./actualno.com