Сивите вълци на Туран

клм

В деня, в който турски изтребител свали руския бомбардировач Су-24, в интернет се появи интервю със сирийските туркомани, застреляли катапултиралия беззащитен пилот. Водачът им бе разпознат веднага – Алпарслан Челик, активен член на "Сивите вълци". 

Тази организация се появява в края на 60-те години на ХХ в., когато лидерът на ултрадясната "Партия на националистическото движение“ Алпарслан Тюркеш, поклонник на фюрера, създава младежко крило. В основата на идеологията на "Сивите вълци" е пантюркизмът – мечтата за велика Турция, империя, която ще обедини всички "турански“ народности въз основа на кръвта, а не на мюсюлманската вяра. Организацията набира "кадрите“ си най-вече сред младите безработни и студентите и успява да се сдобие с десетки хиляди членове, споени от желязна дисциплина и подчинени пряко на Тюркеш.

"Вълците“ бързо привлякоха вниманието на специалните служби. Като преден южен пост на НАТО Турция бе сред най-уязвимите от съветски удари в случай на война. Затова страните членки на алианса разработиха операцията "Гладио“ – система за подготовка на нелегални организации, които при евентуално нахлуване на съветски войски да разгърнат партизанска война в тила. Естествено, те залагаха най-вече на ултрадесните организации предвид омразата им към комунизма. Така "Сивите вълци“ станаха част от мрежата "Гладио“.

Ултрадесните винаги са били удобен инструмент и в ръцете на правителството за борбата с лявата опозиция, без участието на армията и полицията. Често ги използват и за създаването на нестабилност в обществото, която да предизвика подкрепата за единствената опора на реда – действащите управници. Без да подозират, "вълците“ често действат за едни или други интереси, убивайки либерални активисти, интелектуалци, профсъюзни лидери, етнически кюрди, журналисти и чиновници.

През 1980-а група турски генерали извършиха военен преврат и започнаха битка срещу всички прояви на десен и ляв екстремизъм. "Сивите вълци“, които по онова време имаха около 200 хил. регистрирани членове, бяха обвинени в извършването на 694 убийства. Организацията бе забранена, а повечето от лидерите й отидоха зад решетките. "Вълците“ преминаха в нелегалност и разгърнаха мащабен терор срещу "враговете" на Турция. Най-известната им акция е атентатът срещу Йоан Павел Втори на 13 май 1981-а. Папата обаче оцеля, а нападателят му  Мехмет Али Агджа бе осъден на доживотен затвор и впоследствие депортиран в южната ни съседка.

Ситуацията се промени в началото на 90-те години на ХХ век. Повечето от арестуваните бяха излежали присъдите си или бяха амнистирани и излезли на свобода. След разпада на Съветския съюз новият турски премиер Тургут Йозал се стремеше да превърне страната в регионален лидер. Така полковник Тюркеш и неговите "Сиви вълци“ отново станаха необходими на Анкара и дейността им бе разрешена.

Освен на вътрешния фронт днес "вълците“ работят активно в китайския Синдзян-Уйгурски автономен район, където подкрепят сепаратисткото движение за образуване на държавата Източен Туркестан. Стремежът им е да спечелят симпатиите на интелектуалците – училищни и университетски преподаватели, студенти и журналисти. Понякога битката за свободен Синдзян надхвърля границите на Китай. Най-скандалният пример е августовският атентат в Банкок, в който загинаха 19 човека, а 123-ма бяха ранени от избухнала бомба. Основният заподозрян е "сивият вълк“ Адем Карадаг, който според версията на следствието искал да отмъсти на Тайланд за депортирането на уйгурски нелегални в Китай. През юли 2015-а пък "вълците" организираха протести в самата Турция. Поводът беше забраната на китайските власти за масови мероприятия в Синдзян по време на Рамадана. Те гориха китайски знамена, опустошиха няколко китайски ресторанта и пребиха няколко корейски туристи, вземайки ги за китайци.

Главната задгранична база на „вълците“ обаче е Европа. Става дума най-вече за Германия, Холандия и Белгия. По правило те действат в тези държави под крилото на многобройните турски културни организации, загрижени за запазването на "турската идентичност“. На Стария континент представителите им се държат доста по-скромно, отколкото в родината си и относително рядко организират терористични актове. Дейността им най-често се свежда до протестни маршове и оскверняване на паметници, посветени на геноцида срещу арменците, малтретиране на китайски туристи и сбивания с членове на турската община с леви възгледи. Западните медии обаче предупреждават, че опасността не бива да се подценява. По данни на Neues Deutschland и Der Spiegel  "Сивите вълци“ в Германия наброяват над 10 хил. души и са най-голямата дясна организация в страната. Новите членове се набират сред представителите на турската диаспора, които се интересуват от националната си идентичност.  Полицията редовно извършва операции срещу турските десни екстремисти, които винаги завършват с изземането на впечатляващ арсенал – оръжие, патрони, електрошокове и дори самурайски мечове.  

И ако в Европа "вълците“ се борят за правата на турската диаспора, в Турция се опитват да не допуснат създаването на сирийска диаспора. През юли 2014-а хиляди десни активисти излязоха в Мараш, за да протестират срещу наплива на сирийски бежанци. Те блокираха пътища и сваляха табели на арабски език от магазините. Но правителството предпочете да не изостря отношенията си с тях, обявявайки, че акцията вероятно е дело на провокатори. Всъщност реакцията на турските власти е разбираема – те се нуждаят от съюзници в борбата си срещу кюрдските активисти. Когато кюрдите протестираха, настоявайки Анкара да помогне на сражаващия се сирийски град Кобани, демонстрациите им бяха разгонени от "Сивите вълци“. А през септември формирования на дясната организация разгромиха офисите на прокюрдската Народнодемократична партия – един от съперници на последните избори на управляващата политическа сила.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст