Разгорещената конкуренция за най-богатите клиенти на Скандинавския полуостров принуждава водещите регионални банки да се ориентират към сделки извън пределите му, за да подхранват растежа на бизнеса си за управление на лични състояния. Най-големият по размер на активите скандинавски кредитор – "Нордеа", например, обяви, че разширява дейността си по управление на активи на територията на Европа, увеличава персонала си и открива клонове. А също привлича външни дистрибутори на продуктите и услугите си, сред които са и швейцарският банков лидер "Ю Би Ес груп" и щатският финансов гигант "Джей Пи Моргън Чейз".
Инвестирането на парите на заможните, които с възрастта натрупват все по-голямо състояние, се превръща в оазис за банковия бранш след като приходите от другите традиционни банкови услуги все повече пресъхват. Проблемът е особено остър в скандинавските държави, сред които и Дания и Швеция въведоха отрицателни лихвени проценти и направиха за посмешище обичайните кредитни модели. Намаляват и комисионните от корпоративните финанси, защото повечето компании предпочитат да се въздържат от инвестиции вместо да залагат на непредсказуеми пазари. Същевременно, рекордно ниските цени на заемите фаворизират цените на активите и правят техните притежатели все по-богати. Управлението на чуждите пари пък предлага на банките стабилен поток от доходи при значително по-ниски капиталови изисквания отколкото кредитирането. Именно тази конфигурация, обаче, нажежава конкуренцията в нишата.
"Данске банк" – вторият по размер на активите скандинавски кредитор след "Нордеа", обяви миналия месец, че създава ново поделение за управление на състоянието на заможни клиент. А няколко дни преди нея регистрираната в Стокхолм банкова група SEB осъществи най-мащабното си за последните осем години преструктуриране, целящо да "изцеди" максимални печалби от услугите си по обгрижването на богаташите. Главният изпълнителен директор на "Данске" Томас Борген прогнозира, че пазарът за инвестиране на активите на заможните клиенти ще нараства с по 7% годишно само на територията на Скандинавския полуостров.
Поделението за управление на индивидуални богатства на "Нордеа" има 22% дял от общата печалба на групата срещу 16% преди три години. То е единственото банково поделение, отчело увеличение на оперативната си печалба през миналото тримесечие. "Нордеа" търси пътища за по-бърз растеж от скандинавския пазар, включително чрез разширяване на дейността на частните банкови услуги в Швеция и Норвегия. Фондовете на банката се предлагат от 21 от 25-те световни мениджъри на лични състояния, а продажбите на външните дистрибутори имат почти 50% дял от новия нетен капиталов приток. Според официалната банкова статистика той е бил почти 0%, а в момента 8% от общия размер на управляваните от "Нордеа" активите идват от сделките на трети страни.