След новината, че съдебната реформа щяла да тръгва тепърва на пълна скорост, а здравната ще продължава без дори да е започвала, научаваме че най-радикално се реформира образованието. Завчера стана ясно, че концепцията е изчистена и се започва из основи. Първокласниците ще учат вече азбуката по нов начин, обяви министърът на образованието Тодор Танев във връзка с подготовката на новия буквар. В него буквите щели да бъдат разделени на три групи, а децата нямало да учат първо гласните, а после съгласните, както досега. Щели да ги учат заедно в срички. И при числата – дълбока реформа. Вместо да смятат от 1 до 10, ще смятат от 10 до 100 само десетици. "Примерно 10 стотинки плюс 20 стотинки. Те работят със стотинки и трябва да ги познават тези неща", обясни Танев.
Моят първолак иска телефон "от онези, дето дърпаш картинките с пръста", но може пък министърът да знае повече. Възможно е дори в хода на реформата да решат, че азбуката ще се изучава отзад-напред, и да обърнат стотинките в евроцентове. Емблема на образователния замах в буквара ще е обаче задължителното присъствие на стихотворението "Аз съм българче". Кога са го махнали, не знам, но идеята се връзва чудесно с форумните информации за една интересна изява на Танев в началото на месеца.
Четем, че в едно от академичните дружества на БАН била представена книгата на гостувалия тези дни у нас турски премиер Ахмет Давутоглу "Стратегическа дълбочина". В нея той възхвалявал неоосманизма на президента Реджеп Ердоган и описвал как се създава могъща империя. Рецензент на това научно четиво бил проф. Тодор Танев. На представянето не били допуснати външни гости и министърът се развихрил. Дал висока оценка на книгата, подкрепяйки я с довода че ние българите трябва да сме горди, задето сме били част от такава Османската империя и "да не приемаме за буквализъм това, което до днес се нарича робство". Българската история имала нужда от "спешна ревизизация" (думата звучи добре в устата на Танев). Той не бил сигурен че решението на народа и интелигенцията да застанат зад Русия по времето на "титаничната 1878 г." е било най-правилното.
Та сега същият този министър ще реди букваря и историята, която също щяла да бъде преподавана по нов начин. В пети клас децата щели да започнат с материала за най-древните времена и с всяка следваща година ще преминават хронологично през различните епохи, за да разберат как са се оформили различните общества и държави. Чак в Средновековието щели да стигнат до българската история и да я изучават паралелно с тази на останалия свят. Тоест преди да я докарат до националното Възраждане и Освобождението, ще се запознаят напоително и паралелно с вековното величие на Османската империя, с гордостта на българите в качеството им на нейни поданици и евентуално с отличните перспективи за нейното възстановяване.
Преди дни на Танев му писна от вечните въпроси за неговата оставка и нахока медиите: "С тези въпроси съсипвате децата, съсипвате и майките и бащите, съсипвате и учителите и никой вече не ще да вярва на образователното министерство. Ами изберете примерно г-жа Лиляна Павлова, що пък някой друг не хванете?! Ужасно съжалявам, че не ви създавам новина. Просто мъчно ми е за вас. Обаче толкова пъти ме питате от 13 месеца, че глупостта изглежда е някъде другаде, не в мене." Някои твърдят, че искал да каже "съсипвате децата и родителите МИ с въпроса за оставката". Други се сещат за откритието на Павлова, че шофирането е по желание и който няма такова, няма да плаща и новите винетки. Трети пък напомнят, че и лечението и правосъдието също са по желание – ако ти е скъпо, оправяй се, както знаеш. А има и зевзеци, насърчаващи министъра: "Давай, Тодоре, мачкай Ломоносов и Кюри!"
Все пак най-мъчно ни става за онези, които въздишат: "И това нещо е седнало в стола на Тодор Бурмов, Митрополит Климент, Константин Иричек, Георги Теохаров, Димитър Моллов, Константин Величков, Иван Вазов, проф. Иван Шишманов… Докъде я докарахме!" Същите хора правят и мрачното обобщение, че "ако някога се направи класация за най-наглото и тъпо правителство след 10 ноември, кабинетът "Баце-2" ще я оглави поне със 100 пункта пред заелото второ място". И задават въпроса ще ни стигнат ли пет века да измием срама от тези титани на новото време.















