След края на масовата приватизация, през 1998 г., и в съответствие с изискването на закона, част от приватизационните фондове преуредиха своята дейност в холдингови дружества. Тогава в публичния регистър на Комисията за финансов надзор (бившата Държавна комисия за ценни книжа и фондови борси) бяха вписани общо 81 холдинга. Последвалите процеси на консолидация на капитала и различни схеми за източване на компаниите, доведоха до прекратяване на дейността на някои от тях. Това пък от своя страна донесе само разочарование у дребните акционери. Друга част от фондовете в момента са публични дружества и акциите им се търгуват на Българската фондова борса – София. Така, че всеки, който им е дал боновете си, сега притежава определен брой акции от някой холдинг. Тези акции могат да бъдат продадени по всяко време. При дружествата, които не са публични, но не са и фалирали, това вече е по-трудно. А пък и информацията за тях е по-ограничена. Акциите също могат да се купуват и продават, но това става на извънборсов пазар и за тези книжа няма пазарна цена. В тези случаи тя се определя по споразумение между двете страни. От такива холдинги също може да се получи дивидент.
Три от тези дружества не успяха да развият дейността си и съответно това доведе до ликвидирането им. Акционерите във фондовете, които прекратиха дейността си, естествено, изгубиха своята собственост.
Първият случай беше с приватизационен фонд (ПФ) Изгрев АД. Той не успя дори да се преобразува и с решение от 8 декември 1999 г. беше вписано заличаването му от търговския регистър. По тази причина на 26 юли 2000 г. дружеството е отписано и от публичния регистър, воден от комисията.
Русенски приватизационен фонд АД се пререгистрира в Русе Холдинг АД. С решение от 26 юни 2000 г. холдингът е обявен в ликвидация и е заличен от регистъра на търговските дружества, което доведе и до отписването му от регистъра на публичните дружества на 10 януари 2000 година.
Приватизационният фонд Отечество АД, Варна, се преобразува в Отечество 2000 Холдинг АД. На 28 март 2002 г. е обявен в несъстоятелност с начална дата 15 февруари същата година. По-късно с решение от 9 декември 2002 г. холдингът е заличен от търговския регистър и фирмата прекратява дейността си. На 29 януари 2003 г. компанията е отписана и от регистъра комисията, а от 24 февруари 2003-а акции й се делистват от борсата.
Една група приватизационни фондове прекрати дейността си, но чрез преобразуване. Те не бяха ликвидирани, а се вляха в друг фонд или компания и продължиха съществуването си под тяхна шапка. Акционерите в тази група компании бяха в по-изгодно положение. Те съответно запазиха собствеността си, като получиха акции от новосформираното дружество.
Приватизационен фонд Индустрия АД се пререгистрира в Индустрия – Холдинг АД. Той от своя страна прекрати дейността си през 1999 г. поради вливане в Акционер Фаворит Холдинг АД, наследник на ПФ Акционер-Фаворит АД. С решение от 14 юни 2005 г. наименованието на новото дружество е променено на Фаворит Холд АД.
Холдинговата компания е с капитал 2 356 923 лв., като той е изцяло записан и внесен. Справката от ДАКСИ показва, че Еуратек ООД държи 8.09% от капитала, Иван Ангелов Тодоров е със 7.85%, а останалите акции са собственост на група физически лица.
Иван Ангелов Тодоров контролира 40% от акциите с право на глас на Еуратек, а Ангел Иванов Тодоров и Роман Полак държат по 30% от фирмата, която се занимава с внос на автомобили Шкода.
Холдингът се управлява от надзорен съвет в състав: председател – СД Титиа-Тодорови Сие, представлявано от Иван Ангелов Тодоров, Прима Капитал ООД, представлявано от Славка Белчева – Миндова и Еуратек ООД, представлявано от Наталия Занева. В управителния съвет влизат Даниел Ризов – председател, Христо Илиев и Веселин Тодоров. Дружеството се представлява от изпълнителните директори Даниел Ризов и Христо Илиев, заедно и поотделно.
Според финансовия отчет за първото шестмесечие на 2007 г. Фаворит холд притежава дялово участие в 11 дъщерни предприятия. В тях са инвестирани 3.627 млн. лв., както и още в пет асоциирани дружества, и в четири други фирми. Съвкупната сума на вложенията в страната възлиза на 4.944 млн. лева.
Финансовият резултата на холдинга в края на юни тази година е нетна загуба в размер на 201 хил. лв. спрямо печалба от 135 хил. лв. за същия период на миналата година. Общите приходи от дейността му за шестте месеца намаляват със 141 хил. до 348 хил. лв, като те са формирани основно от нетни приходи от други продажби – 99 хил. лв. и финансови приходи – 249 хил. лева. През този период холдингът е получил 149 хил. лв. като дивиденти от дъщерните си дружества. Разходите за дейността в края на юни са 549 хил. лв. при 354 хил. лв. към 30 юни 2006 година.
През отчетния период дружеството е реализирало своите приходи от основния си предмет на дейност: сделки с ценни книжа, лихви от предоставени кредити на дъщерни дружества и получени дивиденти. Фаворит Холд работи изцяло в България, като за текущата си дейност дружеството не използва банкови и търговски кредити. Предоставени са кредити на дъщерни дружества с договорен лихвен процент, а те пък са обезпечени с ипотеки, залог на имущество и записи на заповед.
Фаворит Холд е публично дружество по смисъла на Закона за публично предлагане на ценни книжа и акциите му се търгуват на Неофициален пазар на акции, сегмент A.
Бившият приватизационен фонд е разпределя дивидент само три пъти. През 1998 г. по 0.20 лв. на акция и 1998 г. по 0.34 лева. Акционерите му все още могат да получат гласувания дивидент в размер на 0.094 лв. за една акция за финансовата 2002 година.
Съгласно последните изменения в Закона за публично предлагане на ценни книжа, направени в началото на 2005 г., публично е всяко дружество, което е имало повече от 10 хил. акционери в последния ден на две последователни календарни години. Тези дружества бяха задължени да приведат дейността си в съответствие с новите изисквания в срок шест месеца от влизането в сила на закона и да се впишат в регистъра, воден от комисията. Два от фондовете се бяха отписали преди години от регистъра на публичните дружества и сега трябваше да подновят процедурата по регистрация.
Финтекско АД беше първото дружество, което се вписа като публично след промените. Капиталът му бъде увеличен от 685 857 лв. на 2 743 428 лв., което стана чрез първично публично предлагане на акции на БФБ – София, а решението за това се гласува на извънредно общо събрание на акционерите на 16 декември 2005 година. Според експерти, вписването му в регистъра се прави заради бъдещи инвестиционни проекти, за чието реализиране публичният статут би спомогнал, а също и поради желанието за консолидиране на големия брой малки акционери.
На 15 юни 2006 г. КФН вписа Финтекско в регистъра на публичните дружества, а от 20 юли акциите му са регистрирани за търговия на Неофициален пазар на акции, сегмент А, като присвоеният му борсов код е FTXCO.
Финтекско беше образувано след няколко преобразувания. Националният фармацевтичен приватизационен фонд Калиман АД преуреди дейността си в Калиман Холдинг АД, който беше прекратен след вливането му в Сигма ООД. Новото дружество Финтекско беше отписано от публичния регистър и регулирания фондов пазар през 2000 година. Вливането по този начин в края на масовата приватизация беше един от механизмите за отписване. С решение от 15 януари 2007 г. е вписана новата промяна на наименованието и приемането на фирмата Софарма Логистика АД. Холдингът е поредното дружество, което става част от групата Софарма. Към 30 юни регистрираният капитал на бившия приватизационен фонд е в размер на 5 486 503 лв. и е разпределен между Софарма АД с дял от 28.44%, Калиман -РТ АД със 17.76%, София АД с 18.70 на сто. Няколко други юридически лица държат 11.87% от акциите, а група физически лица – 23.23 на сто.
Калиман -РТ АД една от най-големите компании за търговия на едро с фармацевтични изделия, а негови акционери са Телсо АД, Софарма и Телекомплект АД.
Софарма логистика се управлява от съвет на директорите, в който влизат Христо Карамфилов – председател, Цветанка Златева – изпълнителен директор и Юлия Соколова.
За 2007 г. средно-списъчният състав на персонала в дружеството е 2 служители. Предметът му на дейност е свързан с участие в капиталите на други търговски дружества, и набиране на средства чрез издаване на ценни книги и последващо инвестиране на набраните средства в недвижими имоти за изграждането на логистични центрове и отдаването им под наем. През 2007 г. дружеството е извършвало основно операции по управление на инвестиции.
Нетната печалба на холдинга за първото полугодие на 2007 г. възлиза на 7 хил. лв. при 61 хил. лв. година по-рано. Причината за този резултат са двойно по-ниските приходи от дейността – 48 хил. лв. спрямо 103 хил. лв., докато разходите за дейността се запазват на същото равнище – 41 хил. лв. при 42 хил. лв. в края на юни миналата година.
Холдингът участва като собственик в Марс-МВ АД (72.34%), Евроконтракт ЕООД (в ликвидация), София (100%), както и с малки дялове в още шест други предприятия: Балканфарма – Дупница, Балканфарма – Разград, Албена АД, Биовет АД и Софарма. Общата сума на инвестициите на Софарма логистика в страната възлизат на 419 хил. лева.
Стратегическите планове на холдинговото дружество са да инвестира в индустриални площи с цел последващо отдаване под наем, а в момента в София дружеството строи няколко складови бази.
Сиконко Холдинг АД, София, също попада в казуса на промените в закона за ценните книжа и необходимостта от регистрация в КФН. Той беше образуван след сливането на два други приватизационни фонда. Булинвест – Груп 1 Холдинг АД е наследник на приватизационния фонд Булинвест – Груп АД, а фонд Сиконко Инвест АД се преобразува в Сиконко Инвест Холдинг АД. С решение от 13 април 1998 г. са вписани промените за строителната компания Сиконко АД, София, съгласно които Сиконко Инвест Холдинг и Булинвест – Груп 1 Холдинг се вливат в нея чрез прекратяване без ликвидация на двете дружества, и те са заличени от търговския регистър.
Към момента холдингът има около 13 500 акционери, които от 1995 г. насам не са получавали никакви дивиденти. Подготвят се документите за внасяне в комисията, като трудностите идват от проблемите около изясняване на собствеността в компанията и неясното й финансово състояние.
Сиконко Холдинг е една от най-големите строителни компании у нас, освен това в предмета й са включени още широк кръг от различни бизнес дейности.
КАРЕ
ДАЛИ СЪМ АКЦИОНЕР?
Първата стъпка е да се потърси помощта на инвестиционен посредник, който може да работи като регистрационен агент. Информация за посредниците се получава от Комисията за финансов надзор. Само там може да направи справка и да се получи документ от Централен депозитар АД – депозитарна разписка, че притежавате акции в дадено дружество. Услугата се заплаща, но с него може да продадете акциите си или да си ги запазите, като по този начин остава правото ви на дивидент, ако компанията разпределя такъв. Искането за депозитарна разписка трябва да се прави лично, а не чрез пълномощник.