"Пощенска банка" е сред големите победители в тазгодишното 5-то юбилейно издание на конкурса Forbes Business Awards. На официална церемония, която се състоя на 12 януари, финансовата институция бе отличена със специална награда в категорията „Иновации в банковите продукти и услуги“. „Избрахме да сме първите на пазара, които въведоха иновативна клонова мрежа от ново поколение, създадохме специализирани центрове за малък бизнес, жилищно и корпоративно банкиране, а скоро предстои да отвори врати и първият ни център за персонално банкиране", каза при получаването на наградата Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка.
В България ще има бум на сключването на здравни застраховки. Това обаче ще се случи, ако бъде довършена здравната реформа и по-конкретно тази в сферата на здравното осигуряване. Това прогнозира главният изпълнителен директор на "Дженерали Застраховане" Данчо Данчев. Той даде за пример пенсионната реформа у нас преди 16 години, когато бяха въведени фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, след което много хора си откриха доброволни партиди. "Същото ще бъде и при реформа в здравното осигуряване", смята Данчев.
До края на януари Европейската комисия ще представи нов, амбициозен пакет, ограничаващ възможностите за избягване на данъчното облагане.Това обяви комисарят по въпросите на икономическата и паричната политика на ЕС Пиер Московиси. Правилата ще бъдат в основата на работата на комисаря през следващите дни, обясни още той. В мерките ще има законодателни и незаконодателни предложения, които ще визират проблемите в данъчното облагане и възможностите за неговото избягване в ЕС, както и в трети страни. Московиси обаче призна, че предложенията в тази област може и да не срещнат подкрепата на Съвета на министрите. Като цяло 2016 година ще бъде посветена на реформата в корпоративното данъчно облагане и фискалната прозрачност, обеща още комисарят пред европейските депутати.
Стрес-тестовете на банките няма да покажат абсолютно нищо, смята финансистът Емил Хърсев. „Никога и никъде стрес-тестове не са показали нищо. Те единствено влошават публичното възприятие за стабилността на банковата система, особено в ЕС.” „Какво може да покаже един стрес тест? Ако покаже, че всички банки са стабилни, публиката казва: „Не вярвам”. Ако се проведе нов стрес-тест, с по-лоши сценарии, и покаже например, че 20% от банките имат проблеми, публиката реагира: „Ето, сега видяхте ли!" Тоест един стрес-тест дава само негативни резултати. Положителни не би могъл да даде”, посочва финансистът. По думите му това е една практика на надзора, за да демонстрира, че работи и че е загрижен и за да се пази от отговорност.