Петър Драмов,
УниКредит Булбанк АД
Засилва се страхът, че по-слабият от желаното икономически ръст на Китай отново ще удари спирачките на световното развитие. Така както това се случи в края на предишното лято. Тогава щатският борсов индекс Dow Jones загуби 1600 пункта, равняващи се на 10% спад ,и това се случи в рамките само на 3 дни. "Свободното" падане на борсовите цени в момента е напълно съизмеримо с преживяното в края на август. До момента спадът се равнява на 1555 пункта, което означава понижение на индекса с 9% спрямо равнището от 29 декември.
Обхванати от боязън, че бъдещето пред световната икономика никак не е розово, фирмите все по-малко търсеха нефт и цената на черното злато се хлъзна със 7 долара надолу през последните две седмици, което е равнозначно на цели 18 процента.
Страхът пред неясното икономическо бъдеще натежа и на цените на металите. От началото на годината цветните метали (алуминий, мед, цинк, олово) поевтиняха с около 7 процента.
Но когато има губещи, има и печеливши. В отбора на победителите се оказаха златото и среброто. Те поскъпнаха съответно с 3 и с 2 процента.
Повишиха се цените и на държавните ценни книжа. Щатските десетгодишни облигационни емисии добавиха от началото на годината досега 2 долара към стойността си, а германските – 1 евро. Българските еврооблигационни емисии, търгувани на международните финансови пазари, следваха световните тенденции и поскъпнаха с по 35 до 55 евроцента през първите две седмици на започналата година.
През последните няколко дни обаче цената на книжата ни се понижи, повлияна от по-евтините немски облигации, които се понижиха в резултат на пусната нова десетгодишна емисия в размер на 5 млрд. евро. Тя носеше 0.555% годишна доходност. По-ниските цени дават по-висока доходност поради обратнопропорционалната им взаимноследствена връзка.
Инвеститорите в момента са готови да се сдобият с наши книжа при доходност 3.85% за емисията ни с падеж 2035 г., 2.88% за книжата с падеж 2027 г., 2.44% за количества от облигацията с падеж 2024 г. и 1.66% за най-краткосрочните книжа с падеж 2022 година.
На вътрешния вторичен пазар на ДЦК не се забеляза голямо оживление. Котировките за покупка на десетгодишните книжа гравитираха около годишна доходност от 2.5%, на седемгодишните – 1.8%, и на петгодишните – 1.05 процента.
Българска народна банка обяви, че на 25 януари ще се проведе аукцион за продажбата на държавни съкровищни облигации с номинална стойност 200 млн. лв. и с падеж юли 2026 година. Номиналът ще се олихвява при 2.25% на годишна база, но начисляваните лихви ще се изплащат на всеки шест месеца. Обикновено предлаганите през последните години количества от десетгодишните книжа бяха от порядъка от 50 млн. до 70 млн. лева. Сега за първи път ще се пуска в обращение толкова голямо количество от емисия с падеж над една година. За сметка на това пък за целия първи месец на тази година това ще е единственият търг за ДЦК. Миналия месец януари бяха реализирани общо 300 млн. лв. чрез три емисии, а 2014 г. би всякакви рекорди с пласмент на книжа общо за 900 млн. лева.
Тази година има голяма вероятност емисионният календар на Министерството на финансите да е по-постен, при положение че приходната част на изпълнението на бюджета се преизпълнява така добре, както това се случи през миналата година. Тогава бе заложено в хазната да постъпят 30.35 млрд. лв., но влязоха общо 32.26 млрд. лв., или с 1.91 млрд. в повече.